Pamuk elyafı üzerinde çeşitli reaktif boyaların (reactive red 141, reactive blue 160 ve reactive yellow 84) ve bunların ikili ve üçlü karışımlarının sorpsiyon, kinetik ve termodinamiğinin incelenmesi
Interpretation of sorption isotherms, kinetics and thermodynamic of three reactive dyes (reactive red 141, reactive blue 160 and reactive yellow 84) and the binary and tertiary mixtures on cotton
- Tez No: 139030
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHATTİN GÜMGÜM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Üç reaktif boyanın (C. /. Reactive Red 141, C. I. Reactive Blue 160 ve C. I. Reactive Yellow X4) denge sorpsiyon izotermleri, üç farklı sıcaklık ve pM'larda incelendi ve bu boyaların tekli, ikili ve üçlü karışımları saf pamuk üzerine uygulandı. Saf pamuk üzerine aynı boya konsantrasyonu ve tuz (NaCI) kullanıldığı zaman, boyaların ikili ve üçlü karışımlarının, tekli boyalara göre daha düşük sorpsiyon verdiği gözlendi. Hide edilen izotermlerin Langmuir tipine uygun oldukları görüldü. Bu izotermlere ilişkin çeşitli istatistiksel değerler hesaplanarak yorumlandı. Adsorpsiyon kinetiğine ait hız sabitleri belirlendi. Boya konsantrasyonunun atması ile adsorpsiyon hız sabitinin azaladığı gözlendi. Desorpsiyon hız sabitinin boya konsantrasyonundan etkilenmediği saptandı. Adsorpsiyon termodinamiğine ait verilerden, adsorpsiyonun kendiliğinden gerçekleştiğini, ekzotermik olduğu, sıcaklığın azalması ile boyarmadde moleküllerinin elyaf üzerinde daha homojen tutulduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
The equilibrium sorption isotherms of three reactive dyes (C /. Reactive Red 141, C. I. Reactive Blue J 60 ve C. I. Reactive Yellow Yellow 84) were investigated at three different temprature and pH levels and the primary, secondary, and tertiary mixtures of these dyes were applied on pure cotton cloth. When same dye concentration and salt (NaCl) used, it was reported that the secondary and tertiary mixtures of these reactive dyes had lower sorption values than did the primary mixtures. The isotherms obtained were observed to comply with the Langmuir type. Various sitatistics regarding these isotherms were calculated to infer statistical conclusions. The rate parameters of adsorption kinetics were determined. These velocity parameters had a tendency to decline as the dye concentration increased in value. The desorption rate parameter was observed to be independent of the dye concentration used. The data obtained from adsorption thermodynamics demonstrated that the adsorption is a self motivating, exothermic phenomenon and decreasing temperature values for the dye molecules to be fixed on fiber in a more homogeneous manner.