Yeni sentezlenen Schiff bazı ligandı ve onun Cu(II) ve Ni(II) komplekslerinin mutajenik potansiyellerinin salmonella/mikrozom test sistemiyle araştırılması
The Investigation of mutagenic potential some newly synthesized Schiff base and their Cu(II) and Ni(II) complexes by salmonella/microsome test system
- Tez No: 139051
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİROL OTLUDİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, Schiff bazı (panaf) ve onun kompleksleri panaf Cu, panaf Ni'nin genotoksik potansiyellerinin Ames testi sistemi ile araştırılması amaçlanmıştır. Aynı zamanda, kimyasal bileşiklerin mutajenik ve karsinojenik etkilerinin araştırılmasında kullanılan kısa zamanlı bakteriyel test sistemlerinden olan Ames test sistemini laboratuarlarımızda standardize etmek de amaçlanmıştır. Bu doğrultuda, Ames sisteminde kullanılan mutant bakteri suşları {Salmonella typhimurium TA 98, Salmonella typhimurium TA 100 suşları) temin edildikten hemen sonra taşıdıkları genetik işaretler kontrol edildikten sonra bileşikler test edildi. Schiff bazı ve komplekslerinin, Salmonella/mikrozom testi için sitotoksik dozları belirlendikten sonra, belirlenen dozdan düşük olmak koşuluyla farklı konsantrasyonlar pozitif ve negatif mutajenlerle test edildi. S. typhimurium TA98 suşu için verilen değerlere göre test edilen Schiff bazı ve komplekslerinden panaf, panaf Cu, panaf Ni S9 varlığında ve yokluğunda, test edilen dozlarda mutajenik yanıt vermişlerdir. S. typhimurium TA 100 suşu için verilen değerlere göre test edilen Schiff bazı panaf, S9 fraksiyonu yokluğunda mutajenik yanıt vermezken S9 fraksiyonu varlığında mutajenik yanıt vermiştir. PanafNi, S9 fraksiyonu varlığında ve yokluğunda mutajenik yanıt vermiştir. PanafCu, S9 fraksiyonu yokluğunda zayıf mutajenik yanıt verirken S9 fraksiyonu varlığında mutajenik yanıt vermiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study was to investigate the mutagenic effect of some newly synthesized schiff base by short-term bactericel test system called Salmonella/Microsome mutagenicity test. The tester strains which used in this study (TA98 and TAJ 00 strains). Were purchased from the laboratory of Dr. Bruce Ames and their genetic backgraunds were controlled. The results observed from this test system have been indicated that Panaf, PanafNi and PanafCu to be mutagenic on Salmonella typhimurium TA98 in the presence and obsence of S9 mix. In S. typhimurium TA100, Panaf was found weakly mutagen in the absence of S9 mix but, mutagen in the presence of S9 mix. PanafNi and PanafCu were found mutagen on strain TA100 in the presence and absence of S9 mix. These compounds tested in the Ames test be able to clasified as mutagenic.