Yeni bir siklik diester, imidatları, bakır(II) komplekslerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterizations of a novel cyclic diester, its imidates and copper(II) complexes
- Tez No: 139253
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR KARABÖCEK
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Kimya, Chemistry
 - Yıl: 2003
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET Bu çalışmada malonildiklorür (1) ile l,8-dihidroksi-3,6-ditiyooktanın (2) reaksiyonu sonucu ljlO-dioksa^jT-ditiyo-siklotridekan-ll^B-diestertL1), (3), onun monomakrosiklik ve bisiklik yapıdaki imidatları, ll,13-bis-(2-amino-etilimino)-l,10-dioksa-4,7-ditiyo- siklotridekan (L2), (4), ll,13-bis-(3-amino-propilimino)-l,10-dioksa-4:,7-ditiyo- siklotridekan (L3), (5), 2,ll-diokso-5,8-ditiyo-13,16,19,22-tetraaza-bisiklo[10.10.1]trikosa- l(22),12-dien (L4), (6) sentezlenmiştir. Daha sonra, sentezlenen imidatlann (4, 5, 6) ve l^O-dioksa^T-ditiyo-siklotridekan-lljB-diesterCL1), (3)'ün sırası ile homodinükleer bakır(n) kompleksleri (8, 9, 10) ve mononükleer bakır(II) kompleksi (11) hazırlandı. Sentezlenen mononükleer Cu(II) kompleksinin (11) ligand olarak, 2,2'-bipridin veya 1,10- fenantrolinin de köprü ligandı olarak kullamldığı dinükleer Cu(II)-M (M=Cu+2, Ni+2) (12- 15) kompleksleri sentezlenmiştir. Metal komplekslerinin spektroskopik ve stokiometrik verileri, metal iyonlarının oksijen, kükürt ve azot atomları ile koordine olduğunu göstermektedir. 4-6 ve 4a-6a imidatları için toplam enerji ve oluşum enerji değerleri yan empiriksel AMI yöntemi ile bulunmuş ve molekül içi hidrojen bağı taşıyan 4a-6a imidatlanmn hidrojen bağı taşımayan 4-6'dan daha kararlı (5-10 kcal/mol) olduğunu göstermiştir. Ayrıca, sentezlenen metal komplekslerinin manyetik özellikleri incelenmiştir. Sentezlenen bileşiklerin önerilen yapıları İR, ^-NMR, 13C-NMR, UV-Visible, elementel analiz ve kütle spektrumu ve manyetik moment verileri ile uyum göstermektedir. Anahtar Kelimeler : Schiff bazı, İmidat, Tiyo-taç eter, Makrosiklik, Bisiklik, Bakır(II) kompleks V
Özet (Çeviri)
SUMMARY Synthesis and Characterizations Of a Novel Cyclic Diester, Its İmidates and Copper(II) Complexes A novel diester, (3), which is prepared from the reaction of malonyl dichloride (1) with l,8-dihydroxy-3,6-dithiaoctane (2), its bicyclic or monomacrocyclic imidates, 11,13- bis-(2-amino-ethylimino)- 1, 1 0-dioxa-4,7-dithia-cyclotridecane, (4), 11,13 -bis-(3 -amino- propyl imino)-l,10-dioxa-4,7-dithia-cyclotridecane, (5) and 2,ll-dioxa-5,8-dithia- 13,16,19,22-tetraaza-bicyclo[10.10.1]tricosa-l(22),12-diene, (6) and mononuclear Cu(H) complex (11) of diester, homodinuclear Cu(II) complexes (8, 9, 10) of imidates were synthesized. Moreover, binuclear Cu(II)-M (Cu+24 Ni+2) complexes (12-15) were synthesized by using mononuclear copper(n) complex (11) as ligand. The structure proposed for these new compounds are consistent with the data obtained from their elemental analyses, IR, te-NMR, 13C-NMR, Uv-vis, mass spectra and magnetic moment. Stochiometric and spectroscopic data of the metal complexes indicate that the metal ions are coordinated to the nitrogen, oxygen and sulphur atoms. Total energy and heat of formation (Table 9) calculated for imidates 4-6 and 4a-6a by the semiempirical AMI calculations have shown that imidates 4a-6a having intramolecular hydrogen bonds are more stable (5-10 kcal/mol) than compounds 4-6. Furthermore, magnetic properties of the complexes were investigated. Key Words : Schiff base, Imidate, Thia crown ether, Macrocyclic, Bicyclic, Copper(II) complexes. VI