Çanakkale çevresindeki Triturus vulgaris (Urodela:Salamandridae) popülasyonlarının kan hücreleri üzerinde bir araştırma
Investigation on the blood cells of Triturus vulgaris (Urodela:Salamandridae) populations around Çanakkale
  1. Tez No: 139056
  2. Yazar: GÜLSER GÜLDALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VAROL TOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
T. vulgaris türünün uzun zamandır Türkiye'de yaşadığı bilinmektedir. Türkiye' nin çeşitli yerlerinde yayılan T. vulgaris türünün üç farklı alt türü vardır. Değişik amfibilerin hematolojisi ile ilgili çalışmaların çoğunluğu kan hücre sayımı ve kan hücre büyüklükleri ile ilgilidir. Türkiye'de yapılan hematolojik çalışmalar genellikle insanlar ve baza ekonomik önemi olan hayvanlara yöneltilmiştir. Türkiye'de yaşayan T. vulgaris' in hematolojisiyle ilgili sadece tek bir çalışma vardır. Fakat bu çalışmada Triturus cinsinin birkaç türündeki kan hücre büyüklükleri ve morfolojisi verilmiştir. Bu çalışmanm amacı T. vulgaris' in farklı kan hücrelerinin morfometrik tayinidir. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Terzioğlu Kampüsü'nden on ergin örnek toplanmıştır (5 SS, 5 ŞŞ) ve laboratuvara canlı olarak getirilmiştir. Gerekli kan örnekleri ventrikulustan heparinli hematokrit tüp yardımıyla alınmıştır. Kan hücre sayımı Neubauer Hemositometresi kullanılarak yapılmıştır. Wright boyasıyla boyanmış kan yayma preparatlan kan hücrelerinin ölçümünde kullanılmıştır. Cinsiyetler arasında kan hücrelerinin sayılarında önemli bir fark yoktur. 1 mm3 kanda, eritrositlerin sayısı 120000-208000 (ortalama 164300) arasında; lökositlerin sayısı ise 1360-2300 (ortalama 1900) arasında değişmektedir. Eritrositlerin ortalama total uzunluğu 30,76 um, genişliği 17,76 um, büyüklüğü 428,88 um2; nukleuslann ortalama uzunluğu 14,10 um, genişliği 8,81 um ve büyüklüğü 98,78 jxm2 olarak hesaplanmıştır. Küçük lenfositler ortalama 19,00 um, büyük lenfositler 25,75 um, monositler 24,25 um, nötrofiller 25,75 um, eosinofiller 24,87 um ve bazofiller 18,50 um çapta; trombositlerin ortalama uzunluğu 19,50 um, genişliği 11,38 um olarak ölçülmüştür. Özet olarak; T. vulgaris' te kan hücrelerinin sayısı ve büyüklüğü açısından seksüel dimorfizm bulunmadığım; T. vulgaris'' "m karşılaştırılan diğer Anur ve Reptil türlerinden daha büyük eritrositlere, ancak lmm3 kanda daha az eritrosit sayısına sahip olduğu söylenebilir. 23
Özet (Çeviri)
Triturus vulgaris have been known in Turkey for a long time. There are three different sub-species of Triturus vulgaris distributed in several region of Turkey. The majority of the references on the haematology of different amphibians are on blood cell count and on cell sizes. In Turkey, haematological studies have generally been conducted on humans and some economically important animals. There is only one haematological study of the Triturus vulgaris living in Turkey. But mis study gave blood cell morphology and sizes in some Triturus genus. The purpose of this study was determination of morphometric of different blood cells of Triturus vulgaris. The ten adult specimens (5$