Laurik-miristik asit ötektik karışımının enerji depolama özelliklerinin belirlenmesi
Determination of thermal energy storage characteristic of eutectic mixture of the lauric acid and myristic acid
- Tez No: 139116
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL KAYGUSUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada laurik asit (LA) ve miristik asit (MA) ötektik karışımının bir gizli ısı enerji depolama ünitesinde ısıl enerji depolama özellikleri deneysel olarak belirlendi. Bu çalışma üç aşamada gerçekleştirildi. Birinci aşamada, LA-MA ikili karışımı için ötektik bileşim oram ve karışımın ısıl özellikleri diferansiyel taramalı kalorimetre (DSC) analiz metodu ile belirlendi, ikinci aşamada iç içe geçmiş dikey iki silindir borudan oluşan ısı depolama deney düzeneğinde depolanan bu ötektik karışımın radyal ve eksenel erime- katılaşma (enerji yükleme-boşaltma) sıcaklık dağılımları, faz değişim süreleri ve ısı transfer davranışları belirlendi. Üçüncü aşamada ise, ısı transfer akışkan borusunun dış yüzeyi ile faz değişim maddesi (FDM) arasındaki ısı transfer katsayısı ve ısı kesirleri faz değişim periyotları süresince hesaplandı. Deneylerde ısı transfer akışkanı giriş sıcaklığı ve kütlesel akış hızlan deneysel parametreler olarak seçildi ve bu parametrelerdeki değişime bağlı olarak elde edilen bulgular tartışıldı. DSC ısıl analiz sonuçlan, kütlece %66 LA ve %34 MA bileşim oranındaki ikili sistemin 34,2 °C de eriyen ve 166,8 J.g
Özet (Çeviri)
Determination of Thermal Energy Storage Characteristics of Eutectic Mixture of the Laurie Acid (LA) and Myristic Acid (MA) In this study, thermal energy storage characteristics of eutectic mixture of the lauric acid (LA) and myristic acid (MA) in a latent heat storage system were determined experimentally. This study was carried out at three stages. At the first stage, the eutectic combination ratio and thermal properties of the LA - MA eutectic mixture were determined by differential scanning calorimeter (DSC) analysis method. At the second stage, the melting-solidification (energy charge-discharge) temperature distributions, phase change times in radial and axial directions, the heat transfer mechanisms in the eutectic mixture, which was stored in a vertical concentric cylindrical two-pipes latent heat storage system were studied. At the third stage, the heat transfer coeffficents between the outside wall of the heat transfer fluid pipe and the phase change material (PCM), heat fractions during the phase change periods were calculated. In experiments, inlet heat transfer fluid temperature and mass flow rate were selected an experimental parameters and the obtained data were discussed from view of the change in these parameters. The DSC thermal analysis results showed that the LA-MA binary system in the combination ratio of 66:34 wt% forms a eutectic which has a melting temperature of 34,2 °C and latent heat of fusion of 166,8 J.g