Giresun ilinin Bulancak ilçesinin karayosunu (Musci) florası
The Moss (Musci) flora of Bulancak brough of Giresun province
- Tez No: 139115
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TURAN ÖZDEMİR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Biyoloji, Biology
 - Yıl: 2003
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 176
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Giresun İlinin Bulancak ilçesinden toplanan Karayosunu örnekleri değerlendirilerek 15 familyaya ait 34 cins ve bunlara ait 61 takson tanımlanmıştır. Bunlardan 6 takson (Bryum radiculosum Brid., Campy Hum stellatum var. protensıım (Brid.) Bryhn., Grimmiu reclrucla StirL, Isolhecium hallii Kindb., Racorniirium heterostichum (Hedw.) Brid., Rhynchostegîum murale (Hedw.) Br. Eur.) Henderson'un kareleme sistemine göre A4 karesi için yeni kayıt olarak tespit edilmiştir. Bölgede içerdiği takson sayısı yüksek değere sahip familyalar şunlardır: Brachytheciaceae (12), Pottiaceae (7), Orimmiaceae (6), Polytrichaceae (4), Bryaceae (4). Takson sayısına göre başlıca büyük cinsler ise; Dicranum (3), Barbuta (4), Grimmia (3), Racomitrium (3), Bryum (3), Mnium (3), Homolothecium (3), Brachythecium (4), Hypnum (5). Anahtar kelimeler : Bryophyta, Karayosunları, Flora, Bulancak, Giresun VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Moss (Musci) Flora of Bulancak Borough of Giresun Province İn this study, done in Bulancak Borough of Giresun Province, 61 taxa of Bryophyta identified. Among them 6 taxa (Bryum radiculosum Brid., Campylium stellatum var. protensum (Brid.) Bryhn., Grimmia reclracla StirL, Isoihecium hollii Kindb., Racomitrium heterostichum (Hedw.) Brid., Rhynchostegium murale (Hedw.) Br. Eur.) are new for A4 grid-square which is adopted by Henderson. The families which the richest species with high taxon number are as follows; Brachyiheciaceae (12), Pottiaceae (7), Grimmiaceae (6), Polytrichaceae (4), Bryaceae (4). The richest genera on account of number of taxa are; Dicranum (3), Barbula (4), Grimmia (3% Racomitrium (3), Bryum (3), Mnium (3), Homolnthecium (3), Brachythecium (4), Hypnum (5). Key Words : Bryophyta, Moss, Flora, Bulancak, Giresun VII