Trabzon Değirmendere su havzasındaki kirlenmenin araştırılması
Investigation of pollution in surface waters within Değirmendere basin at Trabzon
  1. Tez No: 139135
  2. Yazar: ÜLKÜ AKSOY KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TÜFEKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Trabzon kentinin içme ve kullanma suyunu sağlayan Değirmendere Deresi'nin iskan bölgesi dahilindeki 35 km'lik kısmı çeşitli kullanım araçlarına göre araştırılmış bugünkü durumu tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde, Değirmendere su havzasının genel özellikleri, mevcut kirlilik kaynakları ve su kirliliğinin insan ve çevresine olan etkileri incelenmiştir. İkinci bölümde ise, bu örneklerinin alınması, korunması, kirletici parametreler ve tayin yöntemleri hakkında bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde 16 örnekleme noktasındaki toplam 16 kirletici parametrenin (pH, sıcaklık, iletkenlik, bulanıklık, deterjan, fenol, çözünmüş oksijen, sülfat, nitrat, fosfat, kalsiyum, civa, kadmiyum, arsenik, çinko, kurşun) bulguları verilmiştir. Dördüncü bölümde parametrelerin dere boyunca ve aylara göre değişimi tespit edilmiştir. Beşinci bölümde ise, Değirmendere suyunun çeşitli mevzuatlar çerçevesinde kalite sınıflandırılması yapılarak çeşitli amaçlara uygun olup olmadığı belirlenmiştir. Altıncı bölümde derenin bugünkü durumu hakkında bilgi verilmiş ve öneriler sunulmuştur. Anahtar Kelimden Değirmendere Deresi, İçme Suyu, Akarsu Kirliliği, Kimyasal Parametreler, Metaller
Özet (Çeviri)
SUMMARY Investigation Of Pollution In Surface Waters Within Değirmendere Basin At Trabzon In this research, 35 km part of the inhabited area of Değirmendere river which provides drinking and using to the city of Trabzon was studied in terms of various usage aims. The research is also focussed on the present conditions of the river water. In the first section of the research, the common features of Değirmendere basin, current sources of pollution and the effects of water pollution on human and its environment were studied. Taking and preserving the samples of water, contaminating parameters and determining methods were mentioned in the second section. Findings of 16 contaminating parameters (pH, temperature, conductivity, turbidness, detergent, phenol, dissolved oxygen, sulphate, nitrate, phosphate, calcium, mercury, cadmium, arsenic, zinc, lead) taken from 16 sampling station were given in the third section. Variations of the parameters both along the river and month by month were dealt with in the fourth section. In the frame of various legislation, the river water was classified in terms of its quality and in was determined whether the quality of it was suitable for different purposes in the fifth section. The present situation of the river was mentioned and some implications were offered taking into account the research findings in the sixth section. KeyWords: Değirmendere River, Drinking Water, Freswater Pollution, Chemical Parameters, Metals VI