İlköğretim 5. sınıf fen bilgisi programında yer alan ışık ünitesiyle ilgili deneysel etkinlikler geliştirme
The Improvement of experimental activities including simple materials related to the unit 'light' in the 5th class of science curriculum in primary school
- Tez No: 139136
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH ÇEPNİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Education and Training, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Eğitim-öğretimde hedeflere ulaşılmasında kullanılan öğretim materyalleri büyük rol oynamaktadır. Bu materyallerin etkili olarak kullanabilmesi öncelikle basit araç-gereçleri içermelerine ve günlük hayattaki olaylarla ilişkisine bağlıdır. Bu çalışmada, ilköğretim 5. sınıf fen bilgisi programında yer alan“Işık”ünitesi ile ilgili öğrencilerin ön bilgilerini ve yanılgılarını dikkate alan, bu konunun öğretiminde öğretmenlere kolaylık sağlayacak ve öğretmenlerin ders işleme sırasında kaynak olarak kullanabilecekleri basit araç-gereçler içeren deneysel etkinlikler geliştirilmiştir. Literatür desteği ile öğrencilerin ışık ünitesi hakkındaki kavram yanılgıları ve materyal tasarlama basamakları tespit edildi. Tasarlanan deneysel etkinlikler 2000-2001 öğretim yılında sınıf öğretmeni adaylarına uygulattırarak materyaller yeniden düzenledi. Geliştirilen etkinlikler ilgili Rize il ve ilçe merkezlerinde görev yapan 10 sınıf öğretmeni ile mülakatlar yürütüldü. Bu çalışmalardan elde edilen bulguların incelenmesi sonucunda materyallere son hali verilmiştir. Geliştirilen etkinlikler 42 öğretmen adayı ile birlikte uygulandı ve bu süreçte gözlem ve mülakat çalışmaları yürütüldü. Bu çalışmanın sonunda 15 tane deneysel etkinlik geliştirildi. Işığın yansımasını, ışığın kırılmasını, ışığın renklere ayrılmasını gösteren deneyler elde edilen deneylerin bazılarıdır. Basit araç-gereçleri içeren ve günlük hayattaki olaylarla ilişkilendirilerek geliştirilen bu deneyler, öğretim materyali olarak sınıf ve fen bilgisi öğretmenlerinin rahatlıkla kendi sınıflarında kullanabileceği sonucuna varıldı. Anahtar Kelimeler : Fen Bilgisi Öğretimi, Materyal geliştirme, Basit Araç-Gereçler, Işık
Özet (Çeviri)
The Improvement of Experimental Activities Including Simple Materials Related to The Unit“Light”in The 5th Class of Science Curriculum in Primary School Educational materials play an important role in reaching to the goals in education. That these materials are effectively used primarily depends on their simple tool contents and their connection with the real daily life. In this research, considering students' pre- knowledge misconcept and simple educational materials are developed for teachers to enable them to present the lesson easily for 'the Light' unit which is for the fifth grade students. With the literature support, students' misconception concerning the 'Light' unit and material designing steps are determined here. The experimental activities designed for 2000-2001 academic year were re-arranged having the classroom instructors applied them. Interviews were made about the developed activities withlO classroom instructors who work for schools in Rize and nearby towns. These activities got their final forms upon having findings evaluated. The developed activities were applied by 40 candidate teachers and during this course observation and interviews were carried out. This study resulted in the development of the activities which include 15 experiments. Some of these experiments performed are as follow; light reflection, light refraction and light broken into parts. It was concluded that these developed experiments, which are related with daily life, can easily be used by classroom and science instructors. Keys words : Science Instructor, Material Development, Simple Took, Light