Incorporation of the ottoman economy to the world capitalist economy: A reassessment
  1. Tez No: 13915
  2. Yazar: ERHAN ASLANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ERDAL YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu tezin temel amacı, Osmanlı ekonomisinin kapitalist dünya ekonomisine entegrasyonuna ilişkin çalışmalar ile ilgili tartışmaların ve sonuçların yeniden bir değerlendirmesini yapmaktır. Çalışmada, Osmanlı toplumsal formasyonunun çözülme ve dönüşümünde içsel ve dışsal faktörlerden hangisinin birincil rol oynadığına ilişkin sorunlar ve söz konusu dönüşümün ne zaman gerçekleştiği ele alınmıştır. İnceleme, giriş ve sonuç dışında iki ayrı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, yukarıda bahsedilen içsel ve dışsal faktörlere ilişkin sorunlara teorik bir çerçeve oluşturmaktadır, ikinci bölüm ise dört ayrı kısım içermektedir. Osmanlı ekonomisinin kapitalist dünya ekonomisine entegrasyonuna ilişkin tartışmalara bir giriş yapıldıktan sonra, temel yaklaşımlar dört ayrı tema altında değerlendirilmektedir. Bu değerlendirmede Osmanlı ekonomisinin entegrasyonunun 16. yüzyıldan ziyade 19. yüzyılda gerçekleştiği savunulmaktadır. Aynı zamanda, Osmanlı toplumsal kurulusunun çözülmesinde ve dönüşümünde birincil olarak ekonomi dışı içsel faktörlerin etkin olduğu öne sürülmektedir. Dolayısıyla, Osmanlı imparatorluğunun 19. yüzyılda ve Türkiye'nin 20.yüzyıldaki geri kalmışlığı birincil olarak içsel faktörlerin bir ürünüdür.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this thesis is to re-evaluate the arguments and the conclusions of the studies concerning the incorporation of the Ottoman economy to the world capitalist economy. Among the controversial subjects, particularly the questions when the incorporation took place and whether the external or the internal factors were primarily effective in the dissolution and the transformation of the Ottoman social formation are re-evaluated in this thesis. The study consist of two chapters in addition to introduction and conclusion parts. Chapter one provides a theoretical framework especially to the second question mentioned above. On the other hand, chapter two consists of four different sections. After an introduction concerning the arguments about the incorporation of the Ottoman economy to the world capitalist economy, the conclusions of main approaches are re-evaluated in four different themes. In this assessment, it is argued that the 19th century was the incorporation period of the Ottoman economy rather than the 16th century. At the same time, it is also argued that the internal non-economic factors should have been primarily effective in the dissolution and the transformation of the Ottoman social formation. Accordingly, the underdevelopment of the Ottoman Empire in the 19th century and Turkey in the 20th century was primarily the product of internal factors.