Turkey's foreign trade liberalization in the 1980s
  1. Tez No: 13916
  2. Yazar: FEYZİYE GÜNAYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FİKRET ŞENSES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET Tezin temel amacı 1980' den beri Türkiye de dış ticaret rejimindeki değişiklikleri incelemektir. Birinci bölümdeki kısa girişten sonra, ikinci ve üçüncü bölümlerde 1980'lerdeki liberasyon girişimlerine teorik ve tarihsel bazı incelemektir. Dördüncü bölümde 1980 'li yıllarda gerçekleştirilen ithalat liberasyonunu ayrıntılı olarak ele alınmaktadır. Bu politikaların orta dönemli sonuçları beşinci bölümde tartışılmaktadır. Altıncı bölümde çalışmanın sonuçları sunulmaktadır. Son on yılın kapsamlıliberasyon girişimleri öncekilere göre daha uzun süreli olmuş ve dış ödemeler dengesindeki iyileşme ile birlikte özellikle ihracat artışıyla sonuçlanmıştır. Bunun yanısıra, ithalatın yapısında tüketim malları lehinde, ihracatın yapısında ise sanayi ürünleri lehinde değişiklikler gerçekleşmiştir. Ancak, ihracat artışının daha fazla sürmesini engelleyecek bazı unsurlar, aynı zamanda dış ticaret liberasyonunun uzun dönemdeki sürekliliği konusunda da şüphe uyandırmaktadır. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The primary aim of the thesis is to provide a detailed description of the changes in foreign trade regime in Turkey since 1980. The study consists of four major chapters. After a brief introduction in Chapter 1, Chapter 2 and 3 provide theoretical and historical background to the liberalization attempts in the 1980s. The main concern in the fourth chapter is import liberalization and export promotion measures in the 1980s. The medium term outcome of these measures is discussed in the fifth chapter. Chapter 6 presents the main conclusions of the study. The substantial liberalization attempts, in the last decade, which lasted longer than the previous ones, resulted in improvement in the balance of payments, particularly in export performance. Also, the structure of imports has changed towards consumption goods and that of exports towards manufacturing. However, there are some factors which may hinder further export performance and thus the sustainability of trade liberalization. xx