Gümüşhane Orman İşletmesi Karanlıkdere bölgesinde, orman yetişme ortamı birimlerinin sınıflandırılması ve haritalanması üzerine araştırmalar
Classification and mapping of Forest Sites in Gümüşhane-Karanlıkdere forest district
- Tez No: 139254
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LOKMAN ALTUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
ÖZET Bu araştırmada; Gümüşhane-Karanlıkdere Bölgesi'nde seçilen 1122.0 ha.'lık bir alanda orman yetişme ortamı birimlerinin sımflandınlması ve haritalanması ile bu birimlerin özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma alam, Türkiye'nin Doğu Karadeniz Bölgesi'nde bulunan Gümüşhane il sınırları içerisinde ve Gümüşhane'ye 40 km uzaklıktadır. Araştırma alam, deniz etkisini iç kısımlara taşıyan Harşit Çayı'nm“Yukarı Harşit Bölümü”'nde bulunmasına rağmen, genel iklim özellikleri yönünden; nemli, düşük sıcaklıkta, su noksanı yaz mevsiminde ve orta derecede veya çok kuvvetli olan karasal iklime yakın bir iklim tipinin etkisindedir. Araştırmada; kenar uzunluğu 300 m olan kare şebekesi ile arazide 122 tane örnek alanda, yeryüzü şekli özellikleri ile anakaya ve toprak özellikleri belirlenmiştir. Arazide ve laboratuvarda belirlenen bu özelliklere göre; yeryüzü şekli, yükselti, bakı, eğim gibi yerel mevki özellikleri ile fizyolojik toprak derinliği, toprak taşlılığı, toprak türü ve toprakların faydalanılabilir su kapasitesi (FSK) gibi toprak özelliklerine göre örnek alanlar sınıflandırılarak orman yetişme ortamı (OYO) birimleri ayırtedilmiştir. Araştırma alanında büyüme döneminde su noksanı olduğu için OYO birimleri su ve hava ekonomisine göre sınıflandırılmıştır. Sonuç olarak; araştırma alanında, 1 1 tane ekolojik toprak serisi (ETS) ile 93 tane OYO biriminin aynımı yapılmış ve bunlar su ve hava ekonomisine göre yapılan sınıflandırmada; çok kuru, kuru, tazece, taze, nemli ve ıslak olmak üzere 6 tane OYO biriminde toplanmıştır. Anahtar Kelimeler : Orman Yetişme Ortamı Birimi, Ekolojik Toprak Serisi, Faydalanılabilir Su Kapasitesi vm
Özet (Çeviri)
SUMMARY Classification and Mapping of Forest Sites in Gümttşhane-Karanlıkdere Forest District The objective of this research is to investigate necessary data for classifying and mapping the forest sites in the research area located in Karanlikdere Forest District of Gümüşhane State Forest Enterprise. The research area comprises 1122.0 ha. and located in the Eastern Black Sea Region, about 40 km from Gümüşhane province, Türkiye. Meanwhile, this area is located in the upper land of the Harşit River which carrries effects of the sea in land. But the climate of this area is moist, low temperature, highly water shortage during vegetation period and near the continental climate. About 122 sample plots were systematically established with 300x300 m intervals. In each sample plot, physiographic, edaphic and biotic conditions were investigated. The necessary data were collected or measured from the sample plots and analyzed in a laboratory conditions. According to the laboratory analysis of the data; elevation, aspects, slope classes, distance from the rides, length of vegetation period, soil depth, soil skeleton and available water capacity of soil were found to be the most effective factors to classify forest site units. As a result, using these factors for the sample plots, 1 1 ecological soil series and 93 forest site units were classificated and these were further grouped with 6 forest site units (highly dry, dry, moderate fresh, fresh, humid and hygric) according to the water and aeration regime of the soil in sample plots. Finally, the forest site map is generated according to the last 6 forest site groups. Key Words : Forest Sites, Ecological Soil Series, Available Water Capacity IX