Strateges for teaching some aspects of organizational skills in writing TOEFL beginners
  1. Tez No: 13928
  2. Yazar: A. SUZAN ONİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SABRİ KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET ODTO-YDYO' nun yeni başlayanlar düzeyindeki öğrencilerine komposizyon düzenleme becerileri kazandıracak öğretim malzemeleri bulmak veya geliştirmek sorunu ele alınmıştır. Bu amaçla YDYD'nda dört deney ve dört kontrol sınıfında bir deney yapılmıştır. îleriki aşamada yapılacak karşılaştırmada kullanmak amacı ile deney öncesinde adı geçen sekiz sınıf öğrencilerinden kısa bir betimleyici komposizyon yazmaları istenmiştir. Bundan sonra yalnız dört deney sınıfından tanıma düzeyindeki komposizyon düzenleme becerilerinden bazılarını içeren deneysel öğretim malzemeleri kullanılmıştır. Bu aşama sonunda hem deney hem de kontrol sınıflarına ikinci bir kısa betimleyici komposizyon yazdırılmıştır. Daha sonra deney öncesi ve sonrası yazılan komposizyonlara ilişkin bulgular karşılaştırılmıştır. Varılan sonuç şöyledir: Komposizyon düzenleme becerilerinden bazıları, yeni başlayan İngilizce öğrencilerine tanıma düzeyinde öğretildiklerinde bu beceriler öğretim yazma düzeyine de aktarılmaktadır. Bir başka deyişle, öğrenciler bu yazma becerilerini aslında gerçek anlamda uygulamasını yapmadıkları halde komposizyon yazarken kullanmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The problem is to find or develop writing materials which can be used at the Department of Basic English at the Middle East Technical University in order to teach beginner-level EFL learners organizational writing skills. An experiment was conducted with four experimental and four control classes at the DBE. 'All of the eight classes wrote a short descriptive essay prior to the experiment to establish a baseline for later comparison. Then only the experimental group received additional instruction through the use of experimental materials aiming to teach some aspects of organization in writing only on the recognition level. Following instruction, the experimental and control group learners were asked to write a second short, descriptive essay. These pre- and post-experimental essay findings were then compared. The conclusion is that when some aspects of organization in writing are taught to beginners on the recognition level, these aspects are transferred to production; i.e., learners use them in their writing assignments although they have not actually practised them. - iii -