Mathematical modeling of coastal erosion in the Kızılırmak delta due to groins and reduction in river sediment supply
Kızılırmak Nehri'nin getirdiği çökeltilerin azalması ve mevcut mahmuzların etkisi ile Kızılırmak deltasında oluşan kıyı erozyonunun matematiksel modellenmesi
  1. Tez No: 139331
  2. Yazar: SELAHADDİN SAVRAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMRE N. OTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET KIZILIRMAK NEHRİNİN GETİRDİĞİ ÇÖKELTİLERİN AZALMASI VE MEVCUT MAHMUZLARIN ETKİSİ İLE KIZILIRMAK DELTASI'NDA OLUŞAN KIYI EROZYONUNUN MATEMATİKSEL MODELLENMESİ Kızılırmak üzerinde yapılan Altınkaya ve Derbent Baraj lan 'nın işletmeye açılmasıyla nehirden denize dökülen çökelti kütlesinde yüzde 98'e varan bir azalma gözlenmiştir. Binyıllar boyunca deltayı oluşturan çökelti kaynağının azalmasıyla delta boyunca kıyı çizgisi gerilemeye başlamıştır. Nehir ağzının yaklaşık 1 km. güneydoğusunda bulunan kıyı yapılarını erozyondan korumak amacıyla kıyıya iki adet Y- mahmuz ve bir adet I-mahmuz yapılmıştır. Elektrik İşleri Etüd İdaresi verileri kullanılarak, nehir çökelti miktarlarının barajların etkisiyle değişimi hesaplanmıştır. Bu çalışmada, eldeki veriler ışığında nehir alüvyonlarının delta oluşumuna etkisi analitik olarak, mahmuzların kıyı değişimine etkisi ise sayısal modelleme yoluyla incelenmiştir. Sayısal modellemelerde nehrin getirdiği çökeltilerin ve sonradan yapılan mahmuzların etkisi ayrı ayrı incelenmiştir. Kızılırmak'tan denize dökülen çökelti malzemesi kaynak terimi olarak ele alınmış ve mahmuz noktasında sıfır çökelti geçişi sınır şartı kabul edilmiştir. Y-mahmuzlar; mahmuzun açıkta kalan kıyıya paralel parçasının dalgayı kesmesi sonucu kıyıda oluşan gölge etkisi esas alınarak, buradaki kıyı değişimi dalga sapma ve dönme etkilerini birlikte inceleyen 2-Boyutlu REF/DIF modeliyle incelenmiştir. Delta oluşum modeli ile dalga sapma ve dönme etkilerini de içeren mahmuz modeli süperpoze edilmiştir. Son olarak da model sonuçları ölçümlerle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT MATHEMATICAL MODELING OF COASTAL EROSION IN THE KIZILIRMAK DELTA DUE TO GROINS AND REDUCTION IN RIVER SEDIMENT SUPPLY After the Altinkaya and Derbent Dams had been built on the Kızılırmak, the total sediment discharge of the river has dropped by 98 percent from its original value. As a result of the shortage in sediment supply which has been forming the delta for thousands of years, the adjacent shorelines started to erode. In order to protect the coastal structures located 1 km. southeast of the river mouth, two Y-groins and an I-groin were constructed. Modeling of coastal erosion in the Kızılırmak Delta was investigated using data available in the literature and data provided by previous field measurements. Mathematical models are used to simulate the delta evolution, the perturbation of the I-and-Y groins an littoral transport and the shoreline recession due to the lack of sediment flux from the Kızılırmak. Delta formation was investigated analytically using a non-linear regression analysis. In addition to littoral barrier effect of groins, Y-groins create a shadow zone leeward of the flange like an offshore detached breakwater. As the Y-groins operate both as a littoral barrier (trunk part) but also as a detached breakwater (flange part). The resulting shoreline change is modeled in two separate models. Firstly, wave transformation is computed with a 2-D refraction/diffraction model around the flange part of the groins. The littoral b arrier e ffect of the trunk part of Y-groins and the I-groin is modeled in a one-line shoreline change model resulting the well-known saw-tooth shape. With addition of shoreline recession due to reduction in sediment supply, all these effects are combined in the shoreline change model and the results are compared with shoreline measurements in the vicinity of the three groins.