Photo-realistic rendering using gradient space projection
Eğim uzayına izdüşümle gerçekçi resim sentezleme
- Tez No: 139332
- Danışmanlar: PROF. DR. LALE AKARUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
V ÖZET EGIM UZAYINA İZDÜŞÜMLE GERÇEKÇİ RESİM SENTEZLEME Gerçekçi resim sentezleme, bilgisayar grafiğindeki temel problemlerden biri olagel miştir. Gerçekçi ışık simülasyonları yapmamıza yardımcı olan global ışıklandırma al goritmalarının bu amaca ulaşmaktaki yeri önemlidir. "Bu tezde, global ışıklandırmanın hesaplanması için izdüşüm bazlı bir yöntem öneriyoruz, izdüşüm metodumuz olan eğim uzayına izdüşüm yöntemi, sahneyi oluşturan bütün üçgenlerin ışıklandırmayı hesapla mak istediğimiz noktada merkezlendirilmiş bir yarıküreye tepesinden teğet düzleme izdüşümlerini alıp örnekliyor. Öncelikle izdüşüm yöntemini detaylı anlatıyor sonra bu yöntemle kullanılmak üzere dört örnekleme yöntemi öneriyoruz. İlk örnekleme yönte mimiz olan geodezik kubbe yöntemi, bir geodezik kubbenin noktalarının izdüşümlerini örnekleme noktaları olarak kullanıyor. Kullandığımız özel geodezik kubbe, izdüşümü alındığında düzenli bir dizilim oluşturuyor, böylelikle izdüşümler verimli örneklenebili yor, ikinci metodumuz olan alternatif örnekleme metodu bir ızgaranın kesişim noktala rını kullanıyor. Rastgele örnekleme bir diğer metodumuz ve son metodumuz olan aralık sınırlı rastgele örnekleme, rastgele nokta seçiminde asgari mesafe kuralı uyguluyor. Örnekleme yöntemlerinin performanslarını ve kalitelerini karşılaştırmak için yaptı ğımız resim sentezleme deneylerimize göre; performans ve kalite beraber düşünül düğünde, geodezik kubbe örnekleme yönteminin sonuçları diğerlerinden üstün. Eğim uzayına izdüşüm yöntemi global ışıklandırma problemine genel bir çözüm sunuyor. Daha önceki yöntemlerle aynı prensiplere dayandığı için onlarda kullanılan hızlandırma ve geliştirme yöntemleri de uygulanabilmekte. Yöntemin karmaşıklığının doğrusal olmasına karşın, temel işlemi hızlı bir işlem olan basit perspektif izdüşüm.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT PHOTO-REALISTIC RENDERING USING GRADIENT SPACE PROJECTION Photo-realistic rendering has always been a challenge in computer graphics. Global illumination algorithms, which helps us in making realistic lighting simulations, have a key role to achieve this goal. In this thesis we present a projection-based method for calculating global illumination. The projection method is Gradient Space Projection (GSP), which projects each polygon in the scene on a plane tangent to the hemisphere centered on the point of interest. We first discuss GSP in detail, then propose four sampling methods for using this projection. The first sampling method is geodesic dome sampling, which uses the nodes of a projected geodesic dome as the sampling points. We use a special kind of geodesic dome that forms a regular pattern when projected onto the gradient space, so that the projections are efficiently sampled. The second method is alternative sampling method, which uses the intersection points of a grid as the sampling points. The other method is random sampling and the last sampling method is distance constrained random sampling, which applies a minimum distance rule to the random sampling point generation. We present the test renderings for comparing both the performance and the qual ity of the sampling methods. Our results show that the geodesic dome sampling is superior when both performance and quality are considered. The GSP method is a general solution to the global illumination problem. It is based on the same principles as the previous methods, so their acceleration and enhancement methods are also applicable to GSP. Even though the complexity of GSP is linear, its basic operation is a simple perspective projection which is fast.