Distributed search architecture
Dağıtık arama mimarisi
- Tez No: 139333
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN ÖZTURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET D AGITTK ARAMA MİMARİSİ Internet hızlı bir şekilde büyüyor ve bilgi arayan kullanıcıların bir ağ arama motoru kullanması zorunluluk haline geldi. En yaygın kullanımı olan Google arama motoru üç milyardan fazla sayfa kapsadığım iddia ediyor. Ağ büyüdükçe, büyük hesaplama ihtiyaçları, sayfa dizMerinin güncellenmesinde gecikmeler ve ağ gezicileri için bant genişliği ihtiyaçları ile karşılaşıyoruz. Bu tezde, arama motorları için dağıtık arama mimarisi (DSA) ile yeni bir bilgi getirme yöntemi sunuyoruz. Merkezi örümcek veya ajan mimarisi yerine dizinleme modüllerimiz yerel ağ sunucuları üzerinde çalışıyorlar, ağ sayfalarını çekiyor, dokümanlarla ilişkili anahtar sözcükleri ağ sunucusu tarafında parçalayıp puanlıyor ve o sitenin sayfalarının özet bilgilerini oluşturuyorlar. Daha sonra, özel bir modüller arası protokol ile bu özet bilgiyi sunucu modüllerine gönderiyorlar. Dağıtık yaklaşımımızm indirgenmiş bant genişliği kullanımı, ölçeklenebilirlik ve daha hızlı sayfa dizini güncellemeleri konularında bir takım avantajlar getireceğine inanıyoruz.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT DISTRIBUTED SEARCH ARCHITECTURE The Internet is growing quite rapidly and using a web search engine has become a must for users seeking information. The most widely used search engine Google claims that they have a coverage of more than three billion pages. As the web size grows, huge computational requirements, latencies for updates of page indexes and bandwidth needs for crawlers are introduced. In this thesis, we represent a new way of information retrieval for search engines by the use of distributed search architecture (DSA). Instead of using centralized spider or agent architecture, our indexer modules work on the local web servers where they traverse the web pages, parse and score the keywords related to these documents and build up the meta data for the pages of that web site. Later, with a specified module to module protocol they send meta data to the DSA server modules. We believe that our distributed approach offers several advantages such as minimized bandwidth usage, scalability and faster page index updates.