Design patterns and anti-patterns in microservices architecture: A classification proposal and study on open source projects
Mikroservis mimarisi'nde tasarım desenleri ve anti-desenler: Bir sınıflandırmaönerisi ve açık kaynak projelerde bir çalışma
- Tez No: 937257
- Danışmanlar: PROF. ELİSABETTA Dİ NİTTO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Politechnico di Milano (Technical University of Milan)
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Enformatik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Son on yılda teknoloji devlerinin mikroservis mimarisini başarıyla benimsemesiyle birlikte, akademide mikroservislerle ilgili araştırmalar artmış ve birçok şirketin dağıtık, hata toleranslı ve karmaşık uygulamalar geliştirme yöntemi olarak bu mimariye olan ilgisi büyümüştür. Daha fazla araştırma ve pratik deneyim, mikroservis tabanlı sistemlerin sorunlarını çözmek için tercih edilen veya edilmeyen çeşitli yöntemlerin ortaya çıkmasına yol açmıştır. Bu yöntemler, mikroservis tasarım desenleri ve anti-desenler olarak adlandırılmaktadır. Bu çalışmada, literatür taraması yoluyla akademik çalışmalara ve popüler açık kaynak mikroservis projelerine odaklanarak pratik vakaları incelemekteyiz. Amacımız, akademide mikroservis desenleri ve anti-desenleriyle ilgili bir sınıflandırma olup olmadığını keşfetmek ve eğer bir fikir birliği yoksa bir sınıflandırma önerisi sunmanın yanı sıra, bu desen ve anti-desenlerin on tanınmış mikroservis tabanlı açık kaynak uygulamada manuel olarak varlığını araştırmaktır. Analizimiz, mikroservis desenleri ve anti-desenlerin sınıflandırılması konusunda akademide genel bir fikir birliği olmadığını göstermektedir; bu nedenle, ortak bir zemin bulmaya çalışarak ve ilgili gerekçeleri sunarak kendi sınıflandırmamızı önerdik. Tasarım desenleri ve anti-desenlerin varlığına ilişkin olarak, yazılım araç setleri, çatıları ve kütüphanelerini arama sonuçlarından hariç tutarak, GitHub'da en yüksek yıldız sayısına sahip olan on açık kaynak mikroservis uygulaması seçtik. Bu projeler üzerinde manuel bir süreçle, bazı tasarım desenleri ve anti-desenlerin pratik vakalarda varlığını doğrulayabilirken, bazı desen ve anti-desenlerin nadiren bulunduğunu veya hiç bulunmadığını gözlemledik. Sonuç olarak, bu çalışmada bulunan sonuçlar ve kazanılan deneyimler ele alınmış, ardından gelecekteki çalışmalarla ilgili birkaç açıklama eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
As tech giants adopted microservices architecture successfully in the past decade, there has been an increase in the microservices research in the academia and greater interest from many companies towards this method of building distributed, fault-tolerant and complex applications. More research and practical experience led to the emergence of several desirable and undesirable ways of solving problems of microservice-based systems, called microservices design patterns and anti-patterns. In this study, we take a look into the academia through literature review and into practical cases through popular open source microservices projects. We aim to discover whether there is a classification in the academia regarding microservice patterns and anti-patterns and propose one in case there is no consensus, in addition to investigating the actual presence of these pattern and anti-patterns manually in ten well-known microservice-based open source applica- tions. Our analysis shows that there does not exist a general agreement in the academia in terms of classification of microservices patterns and anti-patterns, hence we proposed our taxonomy by trying to find common ground and providing relevant justification. Re- garding the presence of design patterns and anti-patterns, we selected ten open source microservices applications, which have the highest number of stars on GitHub, excluding tool-kits, frameworks and libraries from the search result. Through a manual process on these projects, we found that while some design patterns and anti-patterns can be verified to exist in practical cases, there are also some patterns and anti-patterns which are rare, if not absent at all. In conclusion, we discuss the results found and experiences gained in this study, before adding a few statements about future work.