Methanol droplet combustion modeling with detailed chemistry
Metanol damlasının detaylı kimya ile yanma modellenmesi
- Tez No: 139341
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN BEDİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
VI ÖZET METANOL DAMLASININ DETAYLI KİMYA İLE YANMA MODELLENMESİ Bu çalışmada, detaylı gaz fazı kimyası ile durağan havadaki küresel simetrik tek sıvı yakıt damlasının yanma işlemi analiz edilmiştir. Lewis sayısı bir olan tek boyutlu daimi bir modeldir. Problemin özdeğeri olan kütle yanma oranı bütün alanda sabit varsayılmıştır. Bilgisayar modelinde iterasyon çözüm yöntemleri kullanılmıştır. Kimyasal modeli oluşturmak için 84 temel reaksiyon ve 26 kimyasal madde içeren detaylı bir kimyasal kinetik mekanizma kullanılmıştır. Sıcaklık ve madde dağılımları 300 K ve 800 K arasındaki farklı ortam sıcaklıkları ve 1 atm ve 3.5 atm arasındaki farklı basınçlarda elde edilmiştir. Kütle yanma oranının, sıcaklık dağılımına ve damlacık yüzeyindeki yakıt ve yakıcı konsantrasyonlarına etkisi de incelenmiştir. Sonunda, hangi reaksiyonun maksimum sıcaklığı ne şekilde ve ne kadar etkilediğini belirlemek için bir duyarlılık analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT METHANOL DROPLET COMBUSTION MODELING WITH DETAILED CHEMISTRY In the present study, the process of combustion of a spherical symmetric single liquid fuel droplet in a still air is analyzed numerically with a simulation of detailed gas- phase chemistry. It is a one-dimensional quasi-steady model with unitary Lewis number. The mass burning rate, which is the eigenvalue of the problem, is assumed to be constant in the domain. For the computational model iterative solution technique is used. A detailed chemical kinetic mechanism including 84 elementary reactions and 26 chemical species is used to construct the chemical model. Temperature and species distributions are obtained for a different range of ambient temperatures between 300 °K and 800 °K and pressures between 1 and 3.5 atm. The effect of mass burning rate on the temperature distribution and on the droplet surface concentration of fuel and oxidizer are also investigated. At the end, a sensitivity analysis is done to qualify and quantify which of the reactions affect the maximum flame temperature.