Sol-gel yöntemi ile kaplanarak kendi kendini temizleyen yüzeylerin elde edilmesi ve karakterizasyonu
Sol-gel coating of self celaning glass surfaces and their characterization
  1. Tez No: 334810
  2. Yazar: TARIK BAZU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR ARABACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada cam üzerine TiO2 ince filmler sol-gel yöntemi ile kaplanmıştır. Film kaplaması için hazırlanan çözeltilerde TiO2 asıllı kimyasallar kullanılmış, çözücü ve kilasyon malzemesi olarak da metanol ve asetil aseton kullanılmıştır. Hazırlanan cam numuneler özel aparat yardımı ile çözelti içerisine daldırıldıktan sonra, 500 °C sıcaklıktaki dikey tüp fırın içerisine alınıp kurutulmuş ve bu işlemden sonra aynı sıcaklıkta da kristalizasyon tavlamasına tabi tutulmuştur. Cam üzerine kaplanan ince filmler X-Işını kırınımı (XRD), X-Işını fotoelektron Spektrometresi (XPS), Termogravimetrik Diferansiyel Termal Analiz (TG-DTA), Elipsometer, Spektrometer ile karakterize edilmiştir. XRD analizi sonucunda cam üzerinde TiO2 piki alınmadığı için XPS analizi yapılmış ve XPS analizinde TiO2 piki alınmıştır. TG-DTA analizinden alınan sonuçlar ile kristalizasyon tavlaması sıcaklığı 400-500 °C arasında yapılacağı belirlenmiştir. Elipsometer analizi ile kaplama kalınlıkları ölçüldü ve cam numunelerin çözeltiye daldırma sayısına göre kalınlıkların 42-250 nm arasında değiştiği gözlenmiştir. Spektrofotometer analizi ile cam üzerine kaplanan ince filmlerin optik geçirgenliğinde daldırma sayısının artmasıyla azalma meydana geldiği gözlenmiştir. Farklı daldırma kalınlıkları ve kristalizasyon sıcaklıklarına göre TiO2 ince film kaplama yapılmış ve kaplama yapılmamış cam numunelerin yüzeylerinin farklı noktalarına 1 mikrolitre hacminde saf su (UP_ ultra pure) damlatılarak suyun yüzeyle yaptığı Islatma açısı belirlenmiştir. Alınan verilerde daldırma sayısından ziyade, kristalizasyon sıcaklığının ıslatma açısına etkisi olduğu ve 300 °C?de 2 daldırmalı TiO2 ince film kaplı numunenin yüzeyinin süper hidrofilik yüzey yapısına dönüştüğü görülmüştür. Son olarak TiO2 ince film numuneleri ile kaplanmamış cam numuneler özel aparat ile mum ışığı altında islendirmeye tabi tutulmuştur. Tio2 kaplanmış ve islendirilmiş cam numuneler 8 W `lık UV ışını altında 24-48-72-96-120 saat ışığa tabi tutulmuştur. Bu esnada 24 saatte bir numune resimleri çekilmiş, kendi kendini temizleme özelliği ve numunelerde meydana gelebilecek değişimler gözlenmiştir. Numunelerin UV ışığı altındaö 120 saat sonucunda ki görüntülerine bakıldığı zaman Tio2 ince film kaplanmış ve islendirilmiş cam numunelerin yüzeylerinin görünür bir şekilde temizlendiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, glass surface is coated with thin films of TiO2 by using sol-gel route. TiO2 chemicals were used as precursors at the solutions prepared for film coating, and also methanol and acetyl acetone were used as solvent and chelating agent respectively. After the glass samples were dipped in to prepared solutions by using a special apparatus, they were taken into the preheated (500 °C) vertical furnace to dry, and then they were annealed at the same temperature. The thin films formed on the glass surface were characterized through the instrument of X-ray diffraction (XRD), X-ray photoelectron spectrometer (XPS), thermogravimetric and differential thermal analysis (TG-DTA), Ellipsometer, Spectrometer and anti-bacterial test devices. TiO2 peak was observed at XPS analysis though it was not seen in the result of XRD output. From the TG-DTA characterization, annealed glass temperature was determined within the interval between 400-500 °C. By means of ellipsometer analysis thickness of layers was measured and it was observed that the thickness of glass samples altered between 42 to 250 nm in accordance with the number of dipping into the solution. Spectrometer analysis indicated that the optical transparency of thin films decreased as the number of dipping increased. Dip the glass samples of different thicknesses were coated with TiO2 thin films. Different crystallization temperatures, the glass samples were coated with TiO2 thin films. Coating different points 1 microliter volume of sample surfaces made of glass distilled water (UP_ ultra-pure) were dropped. The water contact angle between the droplet and the surface of the sample was measured. Immersion did not interfere with the number of the received data. However, the angle of contact with the effect of the temperature of crystallization was observed. 300 ° C for 2 dip-coated TiO2 thin film of the sample surface has been transformed into super-hydrophilic surface structure. Finally, the TiO2 thin film coated glass samples and the samples were subjected to soot dirty in the light of the candle with a special apparatus. And the surface of the TiO2-coated glass samples soot dirty 8 Watt under UV light were subjected to hours of 24-48-72-96-120. changes that may occur in samples that are self-cleaning feature, and to observe the pictures were taken every 24 hours. The images of the samples after 120 hours when viewed under UV light, TiO2 thin film coatings and glass samples soot dirty cleaned surfaces have been identified in a visible way.