New high performance phase equalizer design
Yeni yüksek performanslı faz dengeleyici tasarımı
- Tez No: 202438
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR ÇAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tezde video sinyalleri ve video sinyali işleme hakkında bilgiler verilmiştir. Video sistemlerinde kullanılan aktif filtre blokları tanıtılmış ve bu blokların Spice simülasyonları yapılmıştır. Aktif filtrelerin frekans bağımlı gecikmeleri gösterilmiştir. Video uygulamalarında kullanılmak üzere OTA, CCII ve OTRA gibi yeni aktif elemanlar tanıtılmıştır. Yüksek performanslı OPAMP, OTA, CCII ve OTRA tüm geçiren filtre olarak kullanılmıştır ve bu blokların Spice simülasyonları yapılmıştır. İlgili bloklar antialiasing filtrenin frekans bağımlı gecikmesini düzenlemek için faz dengeleyici olarak kullanılmıştır. Tanıtılan aktif filtreler değerlendirilmiş ve performansları karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, theoretical background is given for video signals and video signal processing. Active filter blocks for video systems are introduced and simulated using Pspice. The delay errors of the video filters are also shown. New active blocks are introduced such as operational transconductance amplifier (OTA), current conveyor (CCII) and operational transresistance amplifier (OTRA). Wide band OPAMP, OTA, CCII and OTRA are used as all-pass filters and their spice simulations are given. The active blocks are then used as phase equalizer for an anti-aliasing filter to regulate delay error. The introduced active filters are evaluated and their performances are compared.