Simulation based real-time shop floor control implementation in BUFAIM
BUFAIM'de simülasyon temelli gerçek-zamanlı atölye tipi imalat ortamı kontrol uygulaması
- Tez No: 139399
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT BİLGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
ÖZET BUFAIM'DE SİMULASYON TEMELLİ GERÇEK-ZAMANLI ATÖLYE TİPİ İMALAT ORTAMI KONTROL UYGULAMASI Bu tezin temel amacı, Ateleye Tipi îmalat Ortamı Kontrol (ATİOK) sistemleri jçin Esnek Üretim Sistemlerinin (EÜS) sahip olması gereken bir çok esnekliğe sahip genel bir yazalım geliştirmektir. EÜS genel olarak üretim amaçlı bir çok sayısal bilgisayar kontollü makinedan, ham madde ve bitmiş ürünler için otomotik depolama/geri besleme sisteminden oluşur. Bunlar otomatik malzeme taşıma sistemine bağlıdır ve bilgisayarla bütünleşik imalat sistemi tarafindan kontrol edilir. Kısa süreli üretim planı oluşturmak için ateleye tipi imalat ortamınında gerçek-zamanlı kaynak ve sipariş yönetimini yapmaya ATİOK denir. Bu kontrol sistemi üretim siparişleri ve miktar, sipariş tarihi, öncelik şurası gibi gerekli bilgileri üst düzey üretim planlama sistemi seviyesinden alır ve ona bir sonraki periyodun üretim planını güncellerken kullanması için atelye statü bilgilerini gönderir. Simulasyon temelli gerçek-zamanlı ATİOK sistemi Boğaziçi Üniversitesi Esnek Otomasyon ve Zeki İmalat Sistemleri (BUFAIM) labındaki model fabrika için dizayn edilmiş ve uygulanmıştır. Bunundan BUFAIM labaratuvarmda EÜS dizaynının deney ortamı için geliştirilmiş benzetimci, gerçek-zamanlı simulasyon sistemine dönüştürüldü. BUFAM'in kontrol yapısının dizaynı için Hiyerarşik yaklaşım kullanılmıştır. Atelye, Hücre ve Araç Kontrolü katmanları BUFAIM'in üç kontol katmanıdır ve bunlar topluca Atelye Tipi İmalat Ortamının Kontrolünü oluştururlar. Önerilen sistemin uygulanması her bir katmana teker teker odaklanılarak detaylı bir şekilde anlatılmıştır. Önerilen ATİOK sistemi, BUFAIM'nin amaçladığı tüm araştırmaları kolaylaştırdı. Model fabrikaya yeni donanım ve ek otomasyon konulan eklenmesine izin veren nesne yönelimli, açık ve esnek bir mimariye sahiptir. Ayrıca bu mimari değişik zeka ve karmaşıklık derecelerinde çeşitli kontrol ve karar algoritmaları sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT SIMULATION BASED REAL-TIME SHOP FLOOR CONTROL IMPLEMENTATION IN BUFAIM The main motivation of this thesis is to develop a generic Shop Floor Control (SFC) system software that can offer most of the flexibilities required by a Flexible Manufacturing System (FMS). A FMS typically consists of several computer numerically controlled machines, an Automated Storage/Retrieval System (AS/RS) for raw material and finished goods interconnected by an automated material transportation system and controlled by an integrated computer system. Real-time management of orders and resources on the shop floor to execute a short-term production plan is called SFC. A SFC system receives production orders and the necessary information such as quantity, due date, priority from a higher level production planning system, and returns shop status information to be used in updating the production plan for the next period. A simulation-based real-time SFC system is developed and implemented for the model factory in Boğaziçi University Flexible Automation and Intelligent Manufacturing (BUFAIM) laboratory. For this purpose a traditional simulator, which was developed in BUFAIM as a test-bed for designing FMSs, is converted into an on-line simulation system. The SFC architecture for BUFAIM is designed using the hierarchical approach. Shop, Cell and Equipment Controllers are the three control levels in BUFAIM and they together constitute the SFC. The implementation of this proposed system is described in detail focusing on each control level one by one. The proposed SFC system facilitates all research objectives of BUFAIM. The object- oriented, open and flexible architecture allows expansion of the model factory through introduction of new hardware and additional automation concepts and also several control and decision algorithms with different levels of intelligence and complexity.