Cold formed steel framing in residential housings
Konutlarda hafif çelik elemanlardan oluşan strüktürler
  1. Tez No: 139398
  2. Yazar: SERKAN İLERİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY ALTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
VI ÖZET KONUTLARDA HAFİF ÇELİK ELEMANLARDAN OLUŞAN STRÜKTÜRLER Türkiye Yapısal Çelik Deraeği'nin istatistiklerinde de belirtildiği üzere, Türkiye'de çelik konstrüksiyonla inşa edilmiş konutların tüm konutlara oranı yüzde 0.5 'tir. Çelik konstrüksiyon, yapının hafifliği, deprem gibi dış etkenlerden kaynaklanan yüklere karşı üstün dayanım, yaratıcı ve estetik çözümler, kolay ve hızlı montaj v.b. gibi birçok avantajına rağmen endüstriyel binalar, konutlar, umuma açık binalar, spor kompleksleri v.b. binalarda yaygın olarak kullanılmamakta, bu binalarda genelde betonarme yapılar tercih edilmektedir. Bu tez iki katlı bir konutun yapısal çelikle, hatta daha spesifik olarak soğuk çekilmiş çelik elemanlarla, nasıl inşa edilebileceği konusunu irdelemekledir. Hafif çelik yapılar Kuzey Amerika, Avusturalya, Avrupa ve Rusya'da yaygın olarak kullanılmakla beraber, bu yapı şeklinin örneklerine Türkiye'de çok nadiren rastlanmaktadır. Büyük ölçekte birçok deprem yaşamış olmamıza rağmen, ülkemizdeki binalar halen bu tip depremlerde çok önemli can ve mal kayıplarına sebebiyet veren çok ağır yapı sistemleriyle inşa edilmekltedir. Bu dokümanda ilk olarak sektördeki gelişmeleri bildiren ve teknik konulara açıklık getiren, literatürde yer almış olan çalışmalara değinilmektedir. Daha sonra Türkiye'de inşa edileceği varsayılan bir proje üzerinde entegre bir çalışma yapılmaktadır. Bu bölümde projenin ihale, mobilizasyon, dizayn ve inşaat aşamaları ayrıntılı olarak anlatılmakta ve bu aşamaların her birinde proje yönetiminin rolü incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT COLD FORMED STEEL FRAMING IN RESIDENTIAL HOUSINGS Indicated in the statistics of the Structural Steel Foundation of Turkey, the portion of residential buildings constructed with steel is 0.5 per cent in Turkey among all the buildings. Although steel structures have many advantages over concrete structures, like light weight of the structure, highly increased strength to exterior forces like earthquake forces, innovative and aesthetic solutions that they provide, easy and fast construction and many others, most of the residential and industrial buildings, public houses, sports facilities etc. in Turkey have been constructed with concrete to date. The work performed in this thesis focuses on how a residential unit can be constructed with steel, specifically with cold-formed steel members. Framings using lightweight steel sections arc widely used in Northern America, Australia, Europe and Russia due to many advantages they provide. However applications of the regarding system can rarely be observed in Turkey. Despite the numerous catastrophic earthquakes that we experienced, the buildings are still being constructed with heavy structures that cause loss of many lives and significant economic losses. This study starts with a literature survey pointing the current situation in the industry and general clarifications for the technical aspects. Then it includes an integrated solution for a project assumed to be constructed in Turkey. Tendering, mobilization, design and construction phases of the project as well as the role of project management in all these phases are covered in this case study.