Mobile agent-based watermarking protocol
Gezgin internet aracısı tabanlı damgalama protokolü
- Tez No: 139401
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİN ANARIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sistem ve Kontrol Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET GEZGİN İNTERNET ARACISI TABANLI DAMGALAMA PROTOKOLÜ Bu yüksek lisans çalışması, gezgin İnternet aracısı tabanlı damgalama protokolü üzerinedir. Kopyalamayı caydırma uygulamalarında, içerik sahibi ağ üzerinden dağıtılacak olan her kopyanın içine ayrı ayrı damga koyar. Eğer izinsiz kopya bulunursa, kopyanın kaynağı içindeki damga sayesinde bulunur. Böylece alıcıların kendi kopyalarını izinsiz olarak çoğaltıp dağıtmaları engellenir. Geleneksel damgalama yöntemlerinde, içerik sahibinin her zaman dürüst olduğu kabul edilir. Fakat bu yaklaşım, alıcıyla, alıcının satın aldığı belirli kopyanın ilişkilendirilmesi ve piyasada bulunan her yasadışı kopyadan alıcının sorumlu tutulması problemine sebep olur. Damgalama yöntemlerinin etkinliği damga arama yöntemlerine bağlıdır. Düz bir yaklaşımla içerisinde damga aranacak olan tüm belgeler indirilir. Bu yaklaşım ağ trafiğinin ve yerel hesaplama yükünün artmasına sebep olur. Biz bu tezde, yukarıda bahsedilen problemleri gezgin İnternet aracısı sistemleri kullanarak çözmeye odaklandık. Sistemimizi diğer önerilen sistemlerle karşılaştırıp sonuçlan verdik.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT MOBILE AGENT-BASED WATERMARKING PROTOCOL This Master Thesis Project studies a watermarking protocol based on the mobile agent systems. Digital watermarks have been proposed for variety of purposes such as copy protection, copyright protection, copy deterrence, ownership verification, content authentication, broadcast monitoring. In copy deterrence applications, content owner embeds a distinct watermark in each copy of the data that is distributed over a network. If the unauthorized copy of the data is found, then the origin of it can be determined by recovering the watermark corresponds to each buyer. This discourages the buyers from duplicating and distributing the watermarked copy sold to him. In traditional watermarking schemes used in the copy deterrence applications, there is an assumption that the content owner is trustworthy. However, this approach causes the problem of binding together the buyer and the specific copy he bought and therefore holding him responsible for any illegal copies of the same watermarked copy found in the market. The effectiveness of the watermarking schemes relies on the watermark detection process. A straightforward approach is to download all digital documents to be detected. This causes a problem that increases the network traffic and enforces a heavy burden to local computation. In this thesis, we focused on solving these problems using mobile agent systems. We compared our protocol with other proposed protocols and gave results.