Agent based new mobile WEB services framework
Ajan destekli yeni mobil WEB servisleri altyapısı
- Tez No: 170834
- Danışmanlar: DR. AYŞE BENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
VI ÖZET AJAN DESTEKLİ YENİ MOBIL WEB SERVİSLERİ ALTYAPISI Günümüzde masaüstü uygulamalarına her yerden erişim ihtiyacı gün geçtikçe artmaktadır. Bu bağlamda mobil cihazlar hayatımızın bir parçası haline gelmiştir. Bu cihazlar, çeşitli kablosuz teknolojiler kullanarak uzaktan bilgiye erişim dahil çok çeşitli özelliklere sahip olabilmektedir. Mobil cihazlar, Symbian, Palm, Windows Mobile gibi farklı platformlara sahip olabilmektedir. Sunulan fonksiyonlar benzer olsa da uygulama geliştirme ortamları platform bazında değişiklik gösterebilmektedir. Bu sebeple, kullanıcılar, kendi cihazlarındakinden farklı platformlarda koşan uygulamalara erişmek istediklerinde problemler yaşanabilmektedir. Bu noktada, web servisleri platformlar arası uyum problemlerine cevap oluşturabilir. Web servisleri, işletim sistemleri, programlama dilleri ve uygulama geliştirme yöntemlerinden bağımsızdır. Bir kere kurulduktan sonra, platform bağımsız olarak her türlü istemci tarafından kullanılabilmektedir. XML teknolojilerine dayanan Web servislerinde kullanılan protokoller işlem gücü ve ağ genişliği bakımından yüklü sayılabilir. Bu noktada soru, Web servislerinin işlem gücü ve ağ genişliği sınırlı olan mobil ortamda kullanımın verimli olup olmadığıdır. Bu araştırmada, web servisleri mobil ortamda işlem süreleri ve ağ yükü açısından incelenmiştir. Farklı mobil web servis mimarileri araştırılmış ve mobil ajanlara dayanan yeni bir altyapı önerilmiştir. Ayrıca geliştirilen iki test uygulamasının performansları işlem süresi ve ağ yükü açısından incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AGENT BASED NEW MOBILE WEB SERVICES FRAMEWORK In today's world there is an increasing need for ubiquitous access to desktop applications. Mobile devices have already been a part of our daily life. They provide for many different properties such as access to data in a nomadic fashion by using different wireless communication technologies. Mobile devices are running on many different platforms, such as Symbian, Palm, Windows Mobile and other proprietary platforms. Although the main functionalities are the same, the development environments vary for each platform. A problem of integration arises when users would like to access existing desktop applications, which are running on platforms different than mobile clients do, through their mobile devices. At this point, web services can be a right solution to solve integration issues. Web services are independent of the operating system, programming language and implementation methods. Once a service is deployed, it can be invoked from any client independent of its platform. Web services are based on XML technologies and the protocols used are heavy- weight in terms of processing power and network bandwidth. So, the question is that whether web services are appropriate for the mobile environment or not, especially when the processing power of the clients and network bandwidth is limited, or not. In this research, the performance of web services in terms of response time and network load is analyzed. Different mobile web services architectures are analyzed and a new framework based on mobile agents is proposed. Two test applications are developed and their performances are analyzed in terms of response time and network load.