Analysis of reinforced concrete beams to shear failure
Betonarme kirişlerde kesme kırılmasının analizi
- Tez No: 139402
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ KARAKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET BETONARME KİRİŞLERDE KESME KIRILMASININ ANALİZİ Tüm yapılardaki kirişler kesme kuvvetine maruz kalırlar. Kirişlerdeki kesme kırılması öaellik olarak çok kırılgan ve tehlikeli kırılma türleridir. TS 500' de verilen kesme kuvveti mukavemeti sadece beton mukavemetine bağlı bir denklemle verilmiştir fakat kesme mukavemetinin daha birçok değişkene bağlı olduğu bilinmektedir. Bu çalışmada yüksek mukavemetli beton kullanılarak yapılmış etriyesiz dikdörtgen kirişlerin kesme kuvvetiyle kırılması incelenmiştir. Bütün test kirişleri aynı malzeme özelliklerine ve aynı boyuta sahiptir. Deneysel çalışmada Üç farklı a/d (kesme açıklığının faydalı yüke oranı) değeri kullanılmıştır, ayrıca iki farklı çekme donatı yüzdesi kullanılarak bu değişkenlerin kirişlerin kırılma ve çatlama mukavemetleri ile kırılma biçimlerine etkileri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT ANALYSIS OF REINFORCED CONCRETE BEAMS TO SHEAR FAILURE At all structures, beams are subjected to shear forces. By nature shear failures in beams are very brittle and dangerous. In Turkish Standards 500 (TS500) the shear strength of beam is given by an equation where shear strength is only a function of concrete strength, despite it is known that many variables effect shear strength of beams. In this study, shear failure of high strength concrete rectangular beams without web reinforcement is investigated. All test beams had same material and cross-sectional properties. In experimental study three different shear span to depth ratio (a/d ratio) are used, also two different longitudinal reinforcement ratio are used in order to study the effect of these variables to shear strength and failure modes of the beams.