An Examination of prospective science/mathematics teachers' scientific thinking abilities in terms of media report evaluation
Aday fen/matematik öğretmenlerinin bilimsel düşünce yetilerinin medya bültenlerini değerlendirmeleri bağlamında incelenmesi
  1. Tez No: 139410
  2. Yazar: NİMET YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK ARDAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET ADAY FEN/MATMATIK ÖĞRETMENLERİNİN BİLİMSEL DÜŞÜNME YETİLERİNİN MEDYA BÜLTENLERİNİ DEĞERLENDİRMELERİ BAĞLAMINDA İNCELENMESİ Bu çalışmanın amacı aday fen/matematik öğretmenlerinin bilimsel düşünme yetileri gelişiminin medya haberlerini değerlendirmeleri bağlamında incelenmesidir. Bu yaklaşımda Korpan ve diğerlerinin (1994) geliştirmiş oldukları soru üretme metodu esas alınmıştır. Aday fen/matematik öğretmenlerinin üretmiş oldukları sorular bu metoda göre sınıflandırılmıştır. İlk olarak aday öğretmenlerin (1.2. sınıf ve 3. 4. sınıf) konusu 1999 İzmit depremi olan bir medya haberini değerlendirirken ürettikleri sorular sınıflandırıldı. İkinci olarak ise aday fen/matematik öğretmenlerinin bir haberi değerlendirirken ürettikleri soru miktarları, sorguladıkları alanlar, kullandıkları bilimsel terimler, olgu ile fikri ayırt etmeleri ve yazıya ait buldukları ana fikirler bilimsel düşünme süreçlerindeki değişimi inclemek için kullanıldı. Bu çalışmada bilimsel düşünme medya bültenlerinin değerlendirilmesinde kullanılan bir dizi yetiyi esas olarak tanımlamış ve ölçmüştür. Bu bağlamda geçmişte yapılmış çalışmalardan yola çıkılarak öğrencilerin bilimsel düşünce yetilerinin medya bültenlerini değerlendirmeleri kapsamında ölçülmesi için bir veri toplama aracı geliştirilmiştir. Çalışmada kullanılan veri toplama aracı daha önce yapılmış benzer çalışmalar dikkate alınarak geliştirilmiş ve katılımcıların bilimsel düşüncelerinin saptanmasında medya bültenlerinin değerlendirilmesi esas alımıştır. Sonuçlar iki grup (1. 2. sınıf ve 3. 4. sınıf) arasında anlamlı derecede farklılığı ancak üretilen ortalama soru miktarlarında ve en çok sorgulanan alanlarda gösterdi. 3. 4. sımf öğrencileri medya bültenlerini değerlendirirken anlamlı derecede daha fazla soru üretmişlerdir. Aynı zamanda 1. 2. sınıf öğrencilerinin medya bülteni genellikle Teori/Vasıta bağlamında sorgularken 3. 4. sımf öğrencilerinin Veri/İstatistik bağlamında sorguladıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT AN EXAMINATION OF PROSPECTIVE SCIENCE/MATHEMATICS TEACHERS' SCIENTIFIC THINKING ABILITIES IN TERMS OF MEDIA REPORT EVALUATION The purpose of this study was to assess development of scientific thinking abilities of prospective science/mathematics teachers in term of media report evaluation. Inherent in this approach is the question generation method that was developed by Korpan et al, (1994). Questions that prospective science teachers generated for evaluating scientific reports were classified according this method. Primarily the types of requests for information made by freshman-sophomore and junior-senior prospective science/mathematics teachers, as they evaluate a media report about the 1999 earthquake in Turkey, were categorized. Secondly number of questions generated, different areas of question generation, scientific terms used, differentiation facts and opinions, and main ideas identified on this article were used to examine changes in scientific thinking abilities of prospective science/mathematics teachers as they read and evaluate the media report. In the present study scientific thinking was defined and assessed in terms of a number of specified skills used during media report evaluation. A data collection instrument based on recent studies was developed to assess scientific thinking abilities of participants in terms of media report evaluation. The results between the groups (freshman-sophomore, junior-senior prospective science/mathematics teachers) showed significant differences only for the mean number of questions generated and the area preferred to question the article. Senior-junior students used significantly higher number of question when evaluating the media report. Also freshman-sophomore students were observed to question the media report in terms of Theory/ Agent and senior-junior students were observed to question the article in terms of Data/Statistics.