A Comparative study of static task scheduling algorithms
Statik görev zamanlama algoritmalarının karşılaştırmalı olarak irdelenmesi
- Tez No: 139434
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET STATİK GÖREV ZAMANLAMA ALGORİTMALARININ KARŞILAŞTIRMALI OLARAK İRDELENMESİ Bu çalışmada, günümüze kadar yapılmış olan görev zamanlama algoritmalarının karşılaştırması yapılmakta ve varolan bu algoritmalardan bazılarını ağırlıklı olarak kullanan yeni bir algoritma önerilmektedir. Paralel programların belli bir grup işlemci üzerine dağıtılmasına yönelik çalışmalar uzun süredir yapılmaktadır. Görev zamanlama probleminin NP-tam olduğu bilinmektedir. Dolayısıyla problemin çözümüne yönelik çeşitli bilimsel yayınlarda buluşsal algoritmalar önerilmiştir. Bu çalışmalarda, ağırlıklı olarak algoritmaların bireysel olarak ne kadar iyi oldukları gösterilmeye çalışılmıştır. Günümüze kadar görev zamanlama algoritmaları karşılaştırmalı olarak sunan çok fazla çalışma yapılmamıştır. Bu çalışmada, 12 görev zamanlama algoritması ortak bir zeminde uygulanıp, karşılaştınlmaktadır. Görev zamanlama algoritmaları karşılaştırılırken, oluşturdukları çizelge süreleri belirleyici kriter olarak kullanılmaktadır. Görev zamanlama buluşsal algoritmaları oluşturdukları çizelge süresinin kısalığına veya optimum çizelge süresini bulmalarına bağlı olarak değerlendirilmektedir. Varolan algoritmalar üzerinde değişiklikler yaparak ve farklı yapıda test çizge kümelerini girdi olarak kullanarak, yapılan değişikliklerin etkileri belirlenmektedir. Bu şekilde hangi buluşsal algoritmaların en etkili olduğu belirlenmektedir. Bu özellikler doğrultusunda, varolan algoritmalardan bazılarım kullanan yeni bir görev zamanlama algoritması önerilmektedir. Varolan ve yeni geliştirilen görev zamanlama algoritmalarının oluşturdukları çizelge süreleri karşılaştırmalı olarak sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT A COMPARATIVE STUDY OF STATIC TASK SCHEDULING ALGORITHMS In this thesis a comparative study of existing task scheduling algorithms is made and a new algorithm is proposed which is a weighted combination of some existing task scheduling algorithms. The problem of scheduling parallel programs on a set of processors has been studied for a long time. It is known that task scheduling problem is NP-complete. Therefore, heuristic algorithms have been presented in different research work. In those research works, the presented task scheduling algorithms were individually reported to be efficient. The relative effectiveness of those algorithms is not widely emphasized. In this thesis, 12 different algorithms have been implemented and their scheduling results are presented and compared. While comparing the task scheduling algorithms, schedule lengths they have generated are used as the main comparison criteria. Making modifications on existing task scheduling algorithms and applying a group of task sets as an input to these task scheduling algorithms, we can test for the effect of these modifications. In this manner, a new algorithm that is a weighted combination of some existing task scheduling algorithms is generated. The schedule lengths generated by the existing and newly developed task scheduling algorithms are presented and compared.