Konvansiyonel çimentolu karışımların özelliklerinin farklı bileşen ve yöntemlerle iyileştirilmesi
Improving the characteristics of conventional cementitious materials with different components and methods
  1. Tez No: 507892
  2. Yazar: ÖZGE BEYCAN TATANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİYAZİ UĞUR KOÇKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Geçtiğimiz iki yüz yıla bakıldığında konvansiyonel çimentolu bileşiklerin en çok kullanılan yapı malzemeleri oldukları görülmektedir. Ancak gelişen teknolojiyle birlikte yapı sektöründe de inovatif adımlar atılmaya başlanmıştır. Hali hazırda kullanılmakta olan yapı malzemelerinin mevcut özelliklerinin iyileştirilmesi ve yeni ilave özellikler kazandırılmasına yönelik çalışmalar yürütülmektedir. Bu tez çalışmasında konvansiyonel çimentolu karışımların bünyesel yükünü azaltmak, termal ve durabilite özelliklerini iyileştirmek amaçlanmıştır. Bu doğrultuda pomza ve zeolit hafif agregaları değişen hacimsel yüzdelerde birleştirilerek harç numuneleri üretilmiştir. Farklı kür etkilerinin mekanik ve durabilite özellikleri üzerindeki etkilerini gözlemleyebilmek amacıyla, numuneler normal (standart) kür, sıcak su kürü ve buhar kürü olmak üzere üç farklı ortamda kürlenmişlerdir. Bileşenlerin kimyasal kompozisyonları X ışını floresans analizi (XRF), minerolojik yapıları X ışını difraktometresi (XRD) yöntemleriyle incelenmiştir. Sertleşmiş harç numunelerin içyapısı taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile incelenerek mekanik ve durabilite deney sonuçları desteklenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Conventional cementitious compounds are the most commonly used building materials in nowadays. However, with the developing technology, innovative steps have been started in the building sector. Currently, studies are being carried out to improve existing properties of building materials being used and to provide new additional features. In this thesis study, it is aimed to decrease the self loads of conventional cementitious mixes and improve the thermal and durability properties. In this direction, pumice and zeolite lightweight aggregates were combined in varying percentages by volum to produce mortar samples. In order to observe the effects of different curing effects on the mechanical and durability properties, the samples were cured in three different environments: normal (standard) curing, hot water curing and steam curing. Chemical compositions of the components were investigated by X-ray fluorescence analysis (XRF), minerological structures X-ray diffractometry (XRD) methods. The internal structure of the hardened mortar specimens was examined by scanning electron microscopy (SEM) and mechanical and durability test results were tried to be supported. KEYWORDS: Durability, hot water curing, pumice, mechanical properties, physical properties, steam curing, zeolite.