Yabancı dilde çevrimiçi araştırma yapan öğrencilerin yaşadığı zorluklar, çözüm stratejileri ve performansları
The difficulties, strategies, and performance of students conducting online inquiries in foreign language
- Tez No: 861332
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ŞENDURUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma yabancı dilde çevrimiçi araştırma yapan bireylerin, çevrimiçi öğrenme deneyimlerini incelemek ve detaylı bir desen ortaya çıkarmayı amaçlamıştır. Kontrol ve deney gruplu statik grup karşılaştırmalı desen kullanılmıştır. Çalışma verilerini ekran kaydından ve görüşmeden elde edilen transkriptler oluşturmuştur. Bu veriler hem nitel hem de nicel verileri barındırmaktadır. Transkriptler öncelikle içerik analizi ile analiz edilmiştir. İçerikler uygun olarak tema ve kategorilere göre sınıflandırılmıştır. Çalışmanın örneklemi Azerbaycan ve Türkiye'deki çeşitli devlet üniversitelerinde öğrenim görmekte olan veya mezun düzeyindeki katılımcılardan oluşmaktadır. Çalışma, deney grupunda 15 katılımcı ve kontrol grubunda 15 katılımcı olmak üzere toplam 30 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın yabancı dilde ve ana dilinde yapılması üzere deney ve kontrol grupları farklılaşmaktadır. Dil farkı olmak üzere her iki grup da aynı görev sorusuna tabii tutulmuştur. Gruplar arasında doğrudan soru cümlesinden alınan ve kendi kelime kombinasyonlarıyla ürettikleri anahtar kelime kullanımında anlamlı bir fark görülmese de kontrol grubunda ilişkisiz anahtar kelime kullanımı görülmüştür. Çevrimiçi kaynak tercihlerinde gruplar arasında anlamlı bir fark görülmemiştir. Araştırma sonuçları gruplar arasında araştırma desenlerinde farklılıklar olduğunu göstermiştir. Araştırma süresi ve adım sayılarında gruplar arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Dilin araştırma sürecindeki bilişsel yük oluşumunda anlamlı bir fark oluşturmadığı gözlemlenmiştir. Deney grubunda araştırma stratejisi sayısı ve araştırma süresi arasında anlamlı ve pozitif yönde bir ilişki bulunmuştur. Kontrol grubunda bilişsel yük ile BİT kullanım beceri seviyesi arasında anlamlı ve negatif yönde, araştırma stratejisi sayısı ile kullanılan toplam kaynak sayısı arasında anlamlı ve pozitif yönde bir ilişki görülmüştür. Kontrol grubunda kullanılan kaynak sayısı ile adım sayısı arasında da anlamlı ve pozitif yönlü bir ilşki görülmüştür Her iki grupta da adım sayısı ve araştırma süresi arasında anlamlı ve pozitif yönde bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the online learning experiences of individuals doing online research in a foreign language and to reveal a detailed pattern. A static group comparative design with control and experimental groups was used. Transcripts obtained from the screen recording and interview constituted the study data. These data contain both qualitative and quantitative data. Transcripts were first analyzed by content analysis. The contents are appropriately classified according to themes and categories. The sample of the study consists of participants who are studying at various state universities in Azerbaijan and Turkey or at the graduate level. The study was carried out with a total of 30 participants, 15 participants in the experimental group and 15 participants in the control group. Experimental and control groups differ in that the research is conducted in a foreign language and native language. In terms of language difference, both groups were subjected to the same task question. Although there was no significant difference between the groups in the use of keywords taken directly from the question sentence and produced with their own word combinations, unrelated keywords were used in the control group. There was no significant difference between groups in online resource preferences. The results of the study showed that there were differences in the research patterns between the groups. No significant difference was found between the groups in terms of research duration and number of steps. Language was observed not affecting the cognitive load during the Internet search. A significant and positive relationship was found between the number of research strategies and the duration of the research in the experimental group. In the control group, there was a significant and negative relationship between cognitive load and ICT use skill level, and a significant and positive relationship between the number of research strategies and the total number of resources used. A significant and positive relationship was also seen between the number of resources used and the number of steps in the control group. A significant and positive relationship was found between the number of steps and the duration of the study in both groups.