Snow loads on steel structures and plastic design applications
Çelik yapılarda kar yükleri ve plastik dizayn uygulamaları
- Tez No: 139444
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY ALTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
ÖZET ÇELİK YAPILARDA KAR YÜKLERİ VE PLASTİK DİZAYN UYGULAMALARI Tek katlı yapılarda kar yükü en önemli dizayn yüklerinden biridir. Çatı kar yükü, güneş ışınımı ve rüzgarın çatı üzerindeki dağılımı, yapıdan kaynaklanan ısıl kayıplar, çatı malzemesinin türü gibi birçok faktöre bağlıdır. Ancak, çatı kar yükü pratikte yapının inşa edileceği alanın zemin kar yüküne göre saptanır. Bundan dolayı, rasgele bir değişken olan zemin kar yükü proje kar yükünün esas bileşenidir. Yapının/çatının belirlenen ömrü boyunca karşılaşabileceği kar yüküne karşı güvenli ve ekonomik olarak projelendirilebilmesi zemin kar yükünün doğru bir şekilde saptanmasını gerektirir. TS 498/1987'de mevcut olan kar yağış yüksekliği haritası Amerikan Standardı ile uyumlu değildir. Çünkü, Amerikan Standardında kar yükünü hesaplamak için zemin kar yükü haritaları kullanılır. Bu çalışmada zemin kar yükü, Türkiye'de zemin kar yükü haritaları olmadığından, 2001 yılında yapılmış bir çalışmadan alınmıştır. Bu tezin amacı, özellikle kar yükü etkisini dikkate alarak portal çerçevelerin plastik analizini ve dizaynını göstermektir. Bu çalışmada, tek eğimli bir çatı sistemi Amerikan standardına göre elastik olarak dizayn edilmiştir. Ayrıca, eğimli çatıya sahip portal çerçeveler elastik ve plastik yönteme göre dizayn edilmiştir. Plastik dizayn bittikten sonra mafsal dönmeleri ve çökme mekanizması SAP2000 programından elde edilmiştir. Buna ek olarak, kar birikmesinin etkisini görmek için iki açıklıklı bir portal çerçeve analiz edilmiştir. Elastik ve plastik dizayn sonucu belirlenen kesitler ağırlık açısından karşılaştırılmıştır. Son olarak da kolon ve kirişler BS5950 standardına göre kontrol edilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT SNOW LOADS ON STEEL STRUCTURES AND PLASTIC DESIGN APPLICATIONS Snow loads become one of the major design issues when the structure is a single story clear span building. Roof snow load depends on some factors such as roof exposure to wind and sun, roof geometry, thermal losses from the building and roof materials. However, roof snow load in practice determined according to ground snow load in the building area. Therefore, ground snow load, which is a random variable, is the basic component of snow load for the design. The reliable and economical design of structure/roof against snow load during the lifetime of a structure/roof requires determining the ground snow load in a true way. In Turkish Standard (TS 498), the snow depth map is given and this map is not consistent with the American Society of Civil Engineers Code (ASCE7-98) design specifications. Because, design ground snow load map is used to determine the design snow load in ASCE7-98. In this study, since there's not any design ground snow load map particular for Turkey, design ground snow load is obtained from a study. The objective of this thesis is to perform plastic analysis and design of portal frames considering snow load, particularly. This study presents elastic design of a monoslope roof truss system according to the specifications in ASCE7-98 'Minimum Design Loads for Buildings and Other Structures' and design of pitched roof portal frames with pinned-base by using elastic and plastic design methods. After the design of pitched-roof portal frames, hinge rotations and collapse mechanism were obtained from SAP2000. Moreover, in order to see the effect of snowdrift load, two-bay portal frame was analyzed. Sections determined according to the elastic and plastic analysis were compared. Finally, the sections of rafter and column members are determined implementing the provisions of BS5950 'Structural Use of Steelwork in Building' code.