Dynamic modelling and performance analysis of an ultrasonic cleaning machine
Ultrasonik temizleme makinesinin dinamik modellenmesi ve performans analizi
- Tez No: 139443
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EŞREF EŞKİNAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET ULTRASONIK TEMİZLEME MAKINASININ DİNAMİK MODELLENMESİ VE PERFORMANS ANALİZİ Bu tezin amacı, ultrasonik temizleme makinasmın dinamik modellenmesi ve per formans analizidir. Bu amaçla piezoseramik parçalar bağlanmış basit mesnetli plaka ve su dolu dikdörtgen tank modelleri oluşturularak modelleme yapılmıştır. Çalışmanın ilk kısmında, altında yapışık piezoseramik parçalar bulunan basit mesnetli plaka, ince plak teorisi, enerji ifadeleri ve Lagrange denklemleri yardımıyla modellenmiştir. Kuvvet vektörünün etkisinin incelenmesi için empedans metodu kullanılmıştır. Bundan sonra, artık ince plak teorisi uygulanamayacağından, farklı bir yerdeğişimi alam ve uygun koordinatlar tanımlanarak transdüser kısımları modellenmiştir. Piezoseramik parçaların modellenmesinde takip edilen prosedür yardımıyla hareket denklemleri elde edilmiştir ve plakanın her iki durum için titreşim analizi yapılmıştır. ikinci kısımda ise su dolu dikdörtgen tankın modellenmesi için Helmholtz denklemi ve Green teoreminin ikinci hali kullanılmıştır. Sürtünmesiz akış ve sıkıştırılamaz akış kabulleri yapılarak ve plakadan gelen zorlanmanın da dahil edildiği uygun sınır şartları kullanılarak suyun hız potansiyeli bulunmuştur. Piezoelektrik seramik kalınlığı ve su yüksekliğinin sistemin frekans cevabına ve toplam hız vektörüne etkileri incelenerek performans analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT DYNAMIC MODELLING AND PERFORMANCE ANALYSIS OF AN ULTRASONIC CLEANING MACHINE The aim of this thesis is the dynamic modelling and performance analysis of an ultrasonic washing machine. The modelling task is achieved by joining two separate models which are the simply supported plate with bonded transducers and liquid filled rectangular tank. In the first part of the study, a simply supported plate having integrated piezo electric ceramics at the bottom is modelled by the help of the thin plate theory, energy expressions and Lagrange Equations. Impedance method is used to investigate the effect of forcing. Then, as a realistic model, plate with bonded transducer is analyzed. Since the thin plate theory is not applicable in this case, the model of the transducer is constructed by assuming a displacement field and appropriate coordinates for each of the aluminum, piezoelectric and steel parts. As a result with the help of the equations of motion vibration analysis of the plate for both cases are made. In the second part, in order to model the rectangular liquid filled tank, the Helmholtz equation and the second form of Green's theorem are used. By assuming inviscid and incompressible flow, applying the appropriate boundary conditions includ ing, the plate excitation, the velocity potential of the liquid is determined. Performance analysis of the system is carried out by investigating the effects of the piezoelectric ce ramic thickness and liquid height on the frequency response and the total velocity respectively.