Decision analysis for earthquake mitigation of apartment houses in İstanbul
İstanbul'daki konutların depreme karşı güçlendirilmesi için karar analizi
  1. Tez No: 139446
  2. Yazar: ONUR DOYDUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY BARBARASOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET İSTANBUL'DAKİ KONUTLARIN DEPREME KARŞI GÜÇLENDİRİLMESİ İÇİN KARAR ANALİZİ 1999 depremlerinden sonra İstanbul'da depremin zararlarını azaltmak için yapılması gereken iyileştirme çalışmalarının değerlendirilmesi gündeme gelmiştir. Bu tezde, karar verme teknikleri örnek bir binaya uygulanarak iki farklı güçlendirme stratejisi binanın mevcut durumuyla karşılaştırılmıştır. Öncelikle, olasılık bazlı metodlar kullanılarak zemin şartlarını ve binanın yapısal özelliklerini içeren hasar görebilirlik çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Ardından, belirlenen hasar dereceleri o günkü maliyet değerleriyle birleştirilmiş ve seçmeli zaman periyotları, farklı insan hayatı değerleri ve sakatlık masrafları, ve değişken indirgeme oranları kullanılarak analizler gerçekleştirilmiştir. Güçlendirme stratejilerinin verimliliğini değerlendirmek için üç farklı teknik kullanılmıştır: (1) Fayda-Maliyet Analizi dört temel maliyeti dikkate almaktadır: yapı maliyeti, deprem sonrası onarım masrafları, eşya kayıpları ve taşınma ile kira masrafları. (2) indirgenmiş Beklenen Yararlılık Modeli şahısların risk algılamalarını da dikkate alan bir çeşit fayda-maliyet analizidir. (3) Etki Diyagramları güçlendirme stratejilerinin beklenen yararlılıklarının en yüksek değerinin tespiti için kullanılmıştır. Çalışmanın sonuçlan, insan hayatının değeri yüksek tutulduğunda ve bilim adamlarının olası istanbul depremiyle ilgili tahminlerinin doğruluğu kabul edildiğinde, konutların güçlendirilmesinin anlamlı olduğunu göstermektedir. Yapılan çalışma yeni yapısal modellerle, değişik zemin sınıflarıyla, farklı güçlendirme teknikleriyle, insan hayatının değeri değiştirilerek ve sigorta uygulamalarının eklenmesiyle genişletilebilir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT DECISION ANALYSIS FOR EARTHQUAKE MITIGATION OF APARTMENT HOUSES IN ISTANBUL After the significant earthquakes in 1999, an urgent need has arisen to evaluate the attractiveness of mitigation measures for reducing earthquake losses in Istanbul. In this study, decision analysis techniques are applied to a representative type of apartment building to compare two different retrofitting strategies with the status quo. First, computer-based probabilistic methodologies are performed to obtain a vulnerability assessment which contains site conditions and structural characteristics. Then, by combining the defined degree of loss with realistic cost estimates, analyses are performed with arbitrary time-horizons, different casualty costs or human life values, and changing discount rates. Three general techniques are presented to identify the effectiveness associated with earthquake mitigation strategies: (1) Benefit-Cost Analysis takes four principal cost impacts into consideration: cost of construction, physical damage that must be repaired after an earthquake, building content losses and disruption costs. (2) Discounted Expected Utility Model is a modified version of the benefit-cost analysis, but pays special attention to the individuals' risk perceptions. (3) Influence Diagrams intend to maximize expected values of each strategy to discover the optimal choice. The results generally indicate that retrofitting an apartment building in Istanbul is an attractive option to substantially reduce the risk given the nature of the predictions by seismologists and on condition that human life value is estimated high enough. The procedure can be extended by incorporating additional structural models and types of soil, different costs of human life and retrofitting measures, and considering insurance applications.