Operator decomposition techniques for 3-D numerical analysis of electronic equipment cooling
Elektronik ekipman soğumasında üç boyutlu sayısal analiz için operatör ayrıştırma teknikleri
  1. Tez No: 139447
  2. Yazar: MEHMET ILICAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ECDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
IV ÖZET ELEKTRONİK EKİPMAN SOĞUMASINDA UÇ BOYUTLU SAYISAL ANALİZ İÇİN OPERATÖR AYRIŞTIRMA TEKNİKLERİ Dikdörtgene! kutulardaki doğal taşınım ısı transferi oldukça aktif bir araştırma alanıdır. Bunun sebebi de hem temel hem mühendislik uygulamalarındaki, örnek olarak elektronik bileşenlerindeki çip boylarının büyümesi ve güç yoğunluklarının artması yüzünden ısıl tasarımı, önemidir. Bu sayısal çalışmada bir kutu içine yerleştirilmiş bir veya iki ısı kaynağının birleşik iletim ve doğal taşınım analizi yapılmıştır. Tek ısı kaynağı için üzerinde bulunduğu kart sol duvara yerleştirilmiştir, iki ısı kaynağı analizinde ise bir tanesi sol duvara diğeri ise alt duvara monte edilmiştir. Kaldırma kuvveti akışkanın hareketini sağlamıştır. Yönetici denklemleri aynklaştırmak için sonlu hacim metodu kullanılmıştır. Basınç ve hız bileşenleri arasındaki çift yönlü etkileşimi çözmek için melez düğüm sistemli Picard yöntemi kullanılmıştır. Hataları azaltmak ve yakınsama oranını arttırmak için çoklu alan yaklaşımı kullanılmıştır. Picard yönteminden elde edilen doğrusal sis temler, operatör yönlü ayrıştırıcı olan ADI metodu ile çözülmüştür. Bu çalışmada, Prandtl sayısı, Rayleigh sayısı, sınır koşulları gibi parametrelerin sıcaklık ve akış alanı üzerindeki etkileri analiz edilmiştir. Sonuçlar, eş sıcaklık çizgileri ve akım çizgileri şeklinde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT OPERATOR DECOMPOSITION TECHNIQUES FOR THE 3-D NUMERICAL ANALYSIS OF ELECTRONIC EQUIPMENT COOLING Natural convection heat transfer in rectangular enclosures is an active research area, due to its significance for both fundamental interests and engineering applications like thermal management for electronic components following a the trend toward high power density and larger chip size. In this present numerical study, combined conduction and natural convection have been analyzed for one or two heat sources flush mounted on a substrate in an enclosure. For one heat source, substrate is mounted on left wall and for two heat sources' analysis one of them is on left wall the other is on the bottom wall. Buoyancy forces drive the fluid flow. Finite volume method is used to discretize the governing equations. Picard method with a hybrid grid system is utilized to decouple between pressure and velocity components. To decrease smooth error and increase convergence rate multigrid approach has been used. Linear systems obtained from Picard method have been solved by ADI method resulting in directional decomposition. Effects of different parameters such as Prandtl number, Rayleigh number, boundary conditions on the temperature and flow fields have been analyzed in this study. Results have been presented in the forms of isotherms and streamlines.