Seismic retrofitting of existing R/C columns for improved ductility
Halihazırdaki kolonların sünekliğini arttırmak için sismik güçlendirme
- Tez No: 139448
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEM YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
VI ÖZET HALİHAZIRDAKİ KOLONLARIN SÜNEKLİLİĞİNİ ARTTIRMAK İÇİN SİSMİK GÜÇLENDİRME Betonarme kolonların FRP malzeme ve çelik plakalar kullanarak güçlendirilmesi üzerine yapılan bir deneysel çalışmadır. 6 adet 200mm x 400mm en kesitinde, 1610mm yüksekliğinde 1/1 ölçekli kolonlar laboratuvar ortamında hazırlanmış ve güçlendirme tekniklerinin performansım incelemek amacıyla test edilmiştir. FRP'li güçlendirmede, kolonda muhtemel mafsallaşma bölgesi sanılmış, çelik ile güçlendirmede ise bu bölgeye çelik bulonlar yardımıyla aktif basmç verilmiştir. Bindirmeü ekli ve sürekli donatılı olmak üzere iki tip donatı detayı uygulanmıştır. Türkiyedeki eski yönetmeliklere göre yapılmış binaları temsil etmesi açısından, kolonlarda düz donatı kullanılmış ve etriye aralıkları 300 mm olarak bırakılmıştır. Bir adet bindirmeli ekli ve bir adet de sürekli donatılı kolon kontrol numunesi olarak, sabit 350 kN eksenel yük (kolon eksenel yük kapasitesinin %25'i) altında, tersinir tekrarlı periyodik yanal yüklere tabi tutularak, test edilmiştir. FRP'li güçlendirme, kolonun muhtemel mafsallaşma bölgesi olan kolonun alttan 50 cm lik bölümüne uygulanmıştır. Çelik ile güçlendirme ise yine kolonun alttan 70 cm lik bölümü, 15 cm aralıklarla, 5 sıra olarak, dıştan etriye şeklinde uygulanmıştır. Donatılarda bulunan bindirme boyunun kolon performansım önemli derecede etkilediği gibi, kontrol ve güçlendirilmiş kolonlara ait Yük - Deplasman grafikleri karşılaştırıldığında fazla fark gözlenmemiştir. Ancak sürekli donatılı kolonlarda her iki güçlendirme tekniği de yüksek performans göstermiştir. Sargılama etkisiyle, kolon sünekliliği önemli derecede artmıştır. Kolonların enerji tüketme kapasiteleride karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SEISMIC RETROFITTING OF EXISTING R/C COLUMNS FOR IMPROVED DUCTILITY An experimental study was conducted on the determination of strengthening and upgrading of existing reinforced concrete columns using externally applied fiber reinforced polymers (FRP) material as passive confinement and drilled through steel bolts as active confinement, placed around potential hinging zones. Six full-scale rectangular reinforced concrete columns of 200x400x1610 mm dimensions were tested in order to examine the effectiveness of these strengthening techniques. Lap-spliced and continuous longitudinal reinforcement details were used. Since these columns represent old construction practice, plain bars were selected, and also, stirrups at 300 mm were used. One lap-spliced and one continuous as build control columns were tested under constant axial load of 350 kN (representing 25% of the ultimate axial load capacity of column), and at the same time displacement-controlled reversed cyclic lateral load was applied. Strengthened columns were also tested under same loads conditions and comparisons were observed. FRP sheets were wrapped around the potential hinging zones and covered 500 mm of concrete surface from the foundation level. The steel confinement was applied at spacing of 150 mm on centers covering 700 mm of concrete surface from the foundation level. Test results showed that lap splicing affects the performance of the columns behavior where no difference in force-deformation relationship between control and strengthened columns were observed. However, the columns with continuous longitudinal reinforcement performed well when strengthened with FRP and steel. It provided confinement and thus increased its ductility significantly. The energy dissipation capacities of these columns were also compared.