A Flexible and high performance simulation based sensitivity analysis tool for analog layout constraint generation
Analog tümdevre serim kısıtlamaları üretimi için esnek ve yüksek performanslı simülasyon tabanlı bir hassasiyet analiz aracı
  1. Tez No: 139449
  2. Yazar: MEHMET SELÇUK ATAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNHAN DÜNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET ANALOG TUMDEVRE SERİM KISITLAMALARI ÜRETİMİ İÇİN ESNEK VE YÜKSEK PERFORMANSLI SİMÜLASYON TABANLI BİR HASSASİYET ANALİZ ARACI Bu tezde, analog tümleşik devre performans değerlerinin, tüm devre serim ve üretim aşamaları sırasında oluşan parazitik etkilere karşı hassasiyetlerinin hesaplanmasında kullanılmak üzere tasarlanmış esnek ve yüksek performanslı bir hassasiyet analiz aracı sunulmuştur. Sunulmakta olan hassasiyet analizörü YASA, performans değerlerinin hesaplanmasında bünyesinde barındırdığı devre simülatörlerini kullanmaktadır ve diğer herhangi bir sisteme bağımlı değildir. YASA genel amaçlı bir araç olarak tasarlanmış olup, SPICE devre tanım dosya biçimine uygun olarak sağlanan herhangi bir CMOS devre üzerinde hassasiyet analizi yapabilmektedir. Hesaplanan hassasiyet değerleri ve kullanıcı tarafından sağlanan performans kriterleri doğrultusunda önemsiz parazitik etkileri deyebilmekte ve performans düşüşünde kritik öneme sahip etkileri belirleyebilmektedir. YASA'nın, yakın gelecekte hayata geçirilebilecek performans güdümlü tümleşik devre serim araçlarının bir parçası olması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT A FLEXIBLE AND HIGH PERFORMANCE SIMULATION BASED SENSITIVITY ANALYSIS TOOL FOR ANALOG LAYOUT CONSTRAINT GENERATION In this thesis, a high performance and flexible analysis tool is presented for computing the sensitivities of performance measures of analog integrated circuits to the parasitic effects that are introduced during layout synthesis and manufacturing. The proposed sensitivity analyzer YASA makes use of its own circuit simulators for computing values of performance measures. YASA is a general purpose tool which can analyze any CMOS circuit provided İn SPICE netlist format. YASA can carry out simplifications according to the computed sensitivity values and the performance specifications provided by the user, to find out significant sets of parasitic effects which have a critical impact on overall circuit performance. It is hoped that YASA may be integrated into performance driven layout synthesis tools that can be realized in the near future.