Genelleştirilmiş topla-dağıt problemi yaklaşımı ile helikopter rotalama
Helicopter routing via pick-up and delivery problem approach
- Tez No: 597284
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN SİPAHİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harekat Araştırması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Literatürde, toplama ve dağıtım operasyonları yapan araçlar için uygun turlar bulmayı hedefleyen Topla-Dağıt Araç Rotalama Problemleri (TDARP) Araç Rotalama Problemlerinin (ARP) önemli bir çeşidini oluşturmaktadır. Topla-Dağıt Problemi (TDP), temel olarak 1-1 (bire-bir), M-M (çoktan-çoka) ve 1-M-1 (birden çoka-çoktan bire) olmak üzere üç ayrı yapıda ele alınmaktadır. 1-1 problemlerinde her bir ürünün belirli kaynak ve hedefi bulunmaktadır. M-M problemlerinde herhangi bir düğüm herhangi bir ürün için kaynak veya hedef olabilmektedir. 1-M-1 problemlerinde ise depoda bulunan ürünler müşterilere dağıtılırken müşterilerden depoya gönderilen ürünler toplanarak depoya götürülmektedir. Diğer yandan, literatürde, maliyetlerin dağıtım ve toplama sürecinde üzerindeki yüke bağlı olarak değiştiği yük miktarına bağlı yakıt tüketimli (harcanan enerjiyi enküçükleyen) modelleme yaklaşımı mevcuttur. Bu çalışmada, üç farklı topla dağıt problemi tek bir problemde birleştirilerek yeni bir“Genelleştirilmiş (1-1, M-M, 1-M-1) Enerji Enküçüklemeli Topla-Dağıt Araç Rotalama Problemi”(GTDARP) tanımlanmış ve probleme yönelik tam sayılı doğrusal modeller önerilmiştir. Önerilen modeller özellikle helikopter rotalama probleminde kullanılmak üzere geliştirilmiştir. Helikopterler geri bölge hava ulaştırması kapsamında, personel, donanım ve ikmal maddelerinin taşınmasında yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Helikopter Rotalama Problemi (HRP), genel olarak, TDARP özellikleri taşıyan bir rotalama problemidir. Çalışmada, geliştirilen genelleştirilmiş model, HRP'ne uygulanmıştır. HRP'nin GTDARP yaklaşımıyla modellenerek uçuş güzergâhlarının maliyet-etkin bir şekilde belirlenmesi ve böylece helikopterlerin uçuş süreleri ve taşıdıkları yük ile orantılı olan yakıt ve bakım maliyetlerinin azaltılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the literature, Pickup and Delivery Vehicle Routing Problems (PDVRP) which aim to find suitable tours for vehicles both pickup and delivery operations constitute an important class of Vehicle Routing Problems (VRP). PDVRP can be classified into 3 groups, basically, 1-1 (one to one), M-M (many to many) and 1-M-1 (one to many to one). Each commodity has only one supply and one demand point in 1-1 problems. M-M means there can be more than one supply and demand points for any commodity. In the case of 1-M-1 problems, some commodities at depot are delivered to demand points while some commodities at customers are delivered to depot. Additionally, in the literature, there is a modelling approach for the fuel consumption (so as to energy minimizing) that the costs change depending on the amount of load during pickup and delivery operations. In this study, a new model called“Generalized (1-1, M-M, 1-M-1) Energy Minimizing Pickup and Delivery Vehicle Routing Problem”(GPDVRP) is defined by combining three different class of TDPs in a single problem. The proposed models are especially intended for use in helicopter routing problems. Helicopters are widely used in the transportation of personnel, equipment and supplies within the scope of air transport. Helicopter Routing Problem (HRP) is, in general, a routing problem with PDVRP characteristics. In this study, the developed model is applied to HRP. It is aimed to determine the flight routes in a cost-effective manner by modeling the HRP with the GPDVRP approach and thus to reduce the fuel and maintenance costs of helicopters that are proportional to the flight lengths and the load they carry.