Design and implementation of WISPOT client
WISPOT istemcisinin tasarımı ve uygulaması
- Tez No: 139458
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET WISPOT İSTEMCİSİNİN TASARIMI VE UYGULAMASI Hareketli istemcilere veri yayımı problemi, kaynakçada geniş olarak çalışılan bir konudur. Hareketli uçbirimler, kablosuz haberleşme donanımına sahip el bilgisayarları veya dizüstü bilgisayarlar gibi pille çalışan, düşük maliyetli ve taşınabilir bilgisayarlardır. İstemcilerin sınırlı güç kapasiteleri, kablosuz ortama uygun çalışan güvenilirlik ve güvenlik mekanizmalarmın kullamlması ve veri yayımı sistemlerinin asimetrik doğası, kablosuz veri yayımı mimarisinde göz önünde bulundurulması gereken en önemli noktalardır. Bu çalışmada, WISPOT olarak adlandırdığımız, sınırlı kapsama alanında kayıtlı hareketli istemcilere popüler veri servisleri veren, bir istemci-sunucu bilgi dağıtım sistemi tasarladık. Böyle bir servisi sağlayabilmek için, itine ve çekme tabanlı mekanizmaların kullanıldığı ölçeklenebilir bir veri dağıtımı mekanizması tasarlanmıştır. Sistemde herhangi bir servis almadan önce kullanıcılara uygulanması gereken bir kullanıcı doğrulama mekanizması kullanılmıştır. Sunucuya istemcilerin taleplerini bildirmek ve böylece sunucu tararında kullanıcı profillerini oluşturmak için bir yayınlama/abonelik mekanizması uygulanmıştır. Kullanıcılar herhangi bir güncelleme olduğunda kullanıcı profilleri yardımıyla bir sunucunun kapsama alanından geçerken hiçbir kullanıcı etkileşimi olmaksızın bilgi servislerini kaydedebilirler. WISPOT tasarımında güvenli doğrulama, istek ve veri alımı mekanizmaları sağlayabilmek için, güvenlik mekanizmaları tamtılmıştrr. İstemcinin kapsama alanında kalma süresi tamamlanamayan veri aktarımına yol açacak kadar az olabilir. Bu gibi aktarımların tamamlanması işiyle sistem baza hata düzeltme mekanizmalarının kullanarak ilgilenmektedir. Bütün sistem tasarımı istemcilerin sınırlı gücü göz önünde bulundurularak yapılmışlar. Bunun yam sıra WISPOT istemcisinin bir prototipi hazırlanmış ve işlevselliği test edilmiştir. Prototip üzerinde çeşitli başaran değerlendirme deneyleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT DESIGN AND IMPLEMENTATION OF WISPOT CLIENT The problem of data dissemination to mobile clients is a broadly studied subject in literature. The mobile terminals have emerged as battery-operated, low-cost and portable computers such as handheld computers or laptop computers equipped with wireless communication peripherals. The major issues that have to be considered in wireless data dissemination architectures are the limited power capacity of the clients, employment reliability and security mechanisms suitable for wireless medium and the asymmetric nature of data dissemination systems. In this work, we designed an information delivery, client-server system, namely WISPOT, which gives popular data services in a limited coverage area to registered mobile clients. To provide such a service, a scalable data delivery mechanism is designed which employs both pull and push based mechanisms. A user authentication mechanism is employed in the system, which has to be performed prior to reception of any services. A publish/subscribe mechanism is implemented to inform the server about the requests of the clients and hence to form the user profiles of the clients on server side. Users receive information services in case of any updates with no human interaction with the help of their user profiles as they pass through the wireless coverage area of a server. To achieve secure authentication, request and data reception mechanisms security mechanisms are introduced in WISPOT design. The residence time of a client in the coverage area may be very short which may lead to an incomplete data transfer. The completion of such transfers is dealt by the system using some error correction mechanisms. The overall system design is constructed considering the limited power of the clients. In addition, a prototype of the WISPOT client is implemented and tested for its functionality. Several performance evaluation experiments are performed on the prototype.