Statistical optimization of the production of TagI endonuclease by recombinant E. coli cells using response surface methodology
Rekombinant E. coli hücrelerinde TagI endonükleaz üretiminin yanıt yüzeyi yöntemi kullanılarak istatistiksel eniyilemesi
  1. Tez No: 139464
  2. Yazar: İLKEM EMRAH NİKEREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL KIRDAR, YRD. DOÇ. DR. RAMAZAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
VI ÖZET REKOMBİNANT.E. coli HÜCRELERİNDE Taql ENDONÜKLEAZ ÜRETİMİNİN YANIT YÜZEYİ YÖNTEMİ KULLANILARAK İSTATİSTİKSEL ENİYİLEMESİ Bu çalışmada, besiyeri ortamını oluşturan bileşenlerin, Taql endonükleaz genini taşıyan rekombinant E. coli BL21 konakçı hücrelerinin biyokütle konsantrasyonuna etkileri, Yanıt Yüzeyi Yöntemi kullanılarak incelenmiştir. İkinci derece polinominal model kurmak üzere, merkezi kompozit dönel tasanm ilkesine uyan 29 deney yapılmıştır. Optimum besiyeri bileşimi 15 g/L glikoz, 6.6 g/L di-ammonyum hidrojen fosfat, 20.12 g/L potassyum di-hidrojen fosfat, ve 1.7 g/L of magnezyum sülfat olarak bulunmuştur. Oluşması beklenen biyokütle miktarı 2.720 gram kuru biyokütle/L olarak öngörülmüştür. Bu koşullarda, deneysel olarak 2.680 gram kuru biyokütle/L saptanmıştır. Sonuç olarak önerilen ikinci derece model denklemin sistemi iyi bir şekilde temsil ettiği belirlenmiştir. Besiyeri bileşiminin, kontrollü Taql endonükleaz üretimi üzeirndeki etkileri de aynı istatistiksel tasanm kullanılarak incelenmiştir. Optimum besiyeri bileşimi 6 g/L glikoz, 1.5 g/L di-ammonyum hidrojen fosfat, 8 g/L potassyum di-hidrojen fosfat, ve 0.8 g/L of magnezyum sülfat olarak bulunmuştur. Modelin öngördüğü enzim verimi (179.2*106 U/gram kuru biyokütle) ile deneysel bulguların (178.03 U/ gram kuru biyokütle) uyum içinde olduğu gözlenmiştir. Bu sonuçlar da göstermiştir ki, besiyerini oluşturan etmenlerin, fermentasyon karakteristiği üzerinde önemli bir etkisi vardır ve bu etki ikinci derece bir polinom ile ifade edilebilir. Ayrıca, maksimum biyokütle miktarı için ve maksimum enzim verimi için eniyilenen besiyeri bileşimi çalışılan deneysel alanda birbirinden farklıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT STATISTICAL OPTIMIZATION OF THE PRODUCTION OF Taql ENDONUCLEASE BY RECOMBINANT E. coli CELLS USING RESPONSE SURFACE METHODOLOGY In this study, the investigation of the design and optimization of the medium components on biomass concentration of recombinant E. coli cells carrying a plasmid encoding Taql endonuclease, were performed using Response Surface Methodology. 29 experiments according to central composite rotatable design (CCR Design) are conducted to construct a second order polynomial. Optimum medium composition were found as 15 g/L glucose, 6.6 g/L di-ammonium hydrogen phosphate, 20.12 g/L potassium di-hydrogen phosphate, and 1.7 g/L of magnesium sulfate, yielding a theoretical maximum biomass concentration of 2.720 gDCW/L. This result was experimentally validated as 2.680 gDCW/L indicating that the proposed second order model equation was adequately representing the system. The effects of medium composition on the controlled production of Taql endonuclease by the same system were also studied using the same statistical design. Optimum medium composition was found as: 6g/L glucose, 1.5 g/L di-ammonium hydrogen phosphate, 8g/L potassium di-hydrogen phosphate and 0.8g/L magnesium sulfate. The model prediction (179.2*106 U/gDCW) and the results of the validation experiment (178.03*106 U/gDCW) were also in close agreement. It was concluded that the medium components have a considerable effect on fermentation characteristics and mis effect could be modeled as a second order polynomial. It was also found that the optimum compositions for biomass concentration and enzyme yield were not the same within the experimental range studied.