Adaptability of interchanges to multilane divided highways and freeways
Köprülü kavşakların çok şeritli bölünmüş kara yolları ve otoyollara uyarlanabilirliği
- Tez No: 139468
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN BAYKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
VI ÖZET KÖPRÜLÜ KAVŞAKLARIN ÇOK ŞERİTLİ BÖLÜNMÜŞ KARAYOLLARI VE OTOYOLLARA UYARLANABİLİRLİĞİ Köprülü kavşaklar, otoyollar ve çok şeritli bölünmüş karayollarının emniyetli ve verimli işletiminde çok önemli bir rol üstlenmektedir. Otoyollar, kesintisiz trafik akışı sağlamakta ve tam erişim kontrolüne olanak vermekte, bu tip yollara giriş ve çıkış ise yalnızca köprülü kavşaklar vasıtasıyla mümkün olabilmektedir. Bu yüzden, köprülü kavşakların doğru seçimi, tasarımı ve inşası, otoyol ve çok şeritli bölünmüş karayollarının verimli ve emniyetli olarak işletimi açısından büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmanın ana amacı, uygun köprülü kavşak tipi seçiminde çalışan projecilere tasarım ve analiz için bir başlangıç noktası sağlayacak bir kılavuz oluşturmaktır. Çalışmada, köprülü kavşak özellikleri ve seçim metotları için literatür araştırılmış, değişik köprülü kavşak tiplerinin işletme özelliklerindeki farklar ve bu özellikleri etkileyen trafik koşullan belirtilmiştir. Uygun kavşak tipinin belirlenmesinde yararlanılacak kılavuzun oluşturulması için, Yolların Kapasitesi el kitabındaki analiz metotları kullanılarak geliştirilen Highway Capacity Software yazılımıyla çalışılmıştır. Sistem kavşakları analizi için katılan/ayrılan rampalar ve örülme alanları ele alınmış, servis kavşakları için ise sinyalize olmayan ve sinyalize eşdüzey kavşak analizleri yapılmıştır. Çalışmanın sonunda, kapasite analizleriyle oluşturulan tablo ve şekillerle birlikte kullanılacak kılavuzlar geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ADAPTABILITY OF INTERCHANGES TO MULTILANE DIVIDED HIGHWAYS AND FREEWAYS Interchanges play a very significant role in the safe and efficient operation of freeways and multilane divided highways. Freeways are the road facilities that provide uninterrupted flow, i.e. there is full control of access and furthermore, access and egress to these facilities can only be made through interchanges. The proper selection, design and construction of these facilities are very important for efficient and safe operation of freeway and multilane highway systems. The main goal of this study was to develop guidelines to aid designers in the selection of the proper interchange type at a location, which will provide a starting point for design and analysis. The study included a literature review on interchange characteristics and interchange selection methods, identification of differences between the operational characteristics of the different interchange types and identification of traffic conditions influencing the operations of the various interchange types. For developing guidelines to select the suitable interchange type, Highway Capacity Manual analysis methods were used through the implementation of Highway Capacity Software. In analyzing the operations of system interchanges, merging/diverging ramps and weaving areas were considered, and for the analysis of service interchanges, unsignalized and signalized intersection analyses were accomplished. Guidelines were developed for selecting the suitable interchange types which make use of the tables and charts from the capacity analysis.