Design and implementation of an improved conversational agent infrastructure for Turkish
Türkçe için geliştirilmiş diyalog etmeni altyapısı tasarımı ve gerçeklenmesi
- Tez No: 139469
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM SAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET TÜRKÇE İÇİN GELİŞTİRİLMİŞ DİYALOG ETMENİ ALTYAPISI TASARIMI VE GERÇEKLENMESİ Yapay zekanın bir alt alanı olan Doğal Dil İşleme'nin (DDİ) amacı bilgisayarların doğal dilleri, bu dilleri anadili olarak konuşan insanlarla karşdaşlırüabilir basan seviyelerinde kullanabilnıesidir. Bu tezde anlatılan çalışma, ileride üzerinde farklı uygulamalara yönelik diyalog etoenlerinin geliştirilebileceği bir Türkçe diyalog etmeni altyapısının kurulmasıdır. Diyalog etmeni temelde iki ana kısımdan oluşur: Doğal dil işleme altyapısı ve diyalog işleme politikası. Doğal dil işleme altyapısı Boğaziçi Üniversitesi'nde greçeklenmiş Türkçe Okur Yazar (TOY) doğal dil işleme altyapısının geUştirilmiş bir sürümü olup biçimbirim, sözdizim ve arılambilim kısımlarından oluşur. Diyalog etmeni altyapısına girilen bir cümle ilk olarak cümle işleme bölümünde biçimbirimsel ve sözdizimsel çözümlemeden geçer. Bu işlemin ardından diyalog işleme politikası cümlenin anlambilimsel gösteriminin oluşturulması ve de diyalogun yürütülmesi işlevlerini yerine getirir. Diyalog işleme politikası aynı zamanda cümle işleme birimi ile veri tabam arasında aracı görevi görür. Cümle oluşturma kısmı diyalog işleme politikasından gelen anlambilimsel gösterimin doğal dil cümlesine dönü^ştürülmesinden sorumludur. İkinci ana kısım diyalog işleme politikasıdır. Bu politika çerçevesinde kullamcınm girdiği cümleler işlenir ve bunlara karşılık gelen yanıt ya da sorular hazırlanır. Başka bir deyişle sistemin diyalog içerisindeki davranış tarzı tamamen diyalog işleme politikası ile belirlenir. Buradaki önemli husus diyalog işleme politikasının kullanıcı üe konuşurken doğal dil işleme altyapısının her türlü özelliğinden faydalanmasıdır. Üç ömek diyalog politikası gerçeMeştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT DESIGN AND IMPLEMENTATION OF AN IMPROVED CONVERSATIONAL AGENT INFRASTRUCTURE FOR TURKISH Natural Language Processing (NLP) is a subfield of artificial intelligence (AI) whose ultimate aim is to enable computers to use natural languages with performance levels comparable to those of native humans. The work reported in this thesis is the design and implementation of a Turkish conversational agent infrastructure that can be of use in development of agents customized for various man-machine communication applications. Our conversational agent architecture consists of two basic parts: The sentence processing mechanism and the conversation policy. The natural language processing infrastructure is an improved version of the Türkçe Okur Yazar (TOY) NLP infrastructure developed in Boğaziçi University and consists of modules for morphology, syntax and semantics. An input sentence entered to the conversational agent infrastructure is first processed by the sentence processing module, which is responsible for morphological and syntactic parsing. After completing the sentence processing, the conversation policy module handles the respective procedures concerning the semantics if the sentence and the management of the conversation. It also plays an intermediate layer role between sentence processing and the knowledge base. The sentence generation module is responsible for converting the logical formula coming from the conversation policy module into a natural language sentence. The second part is the conversation policy. According to this policy, the statements entered by the user are processes and the respective answers or questions are generated. In other words, the behavior of the system in a particular dialogue is determined by the dialogue processing algorithm. The dialogue processing algorithm sits on top of the sentence processing infrastructure and uses it to communicate with the user. Three sample conversation policies were implemented.