Anionic polymerization and characterization of methylmethacrylate initiated with triphenylmethyl lithium
Metilmetakrilat monomerinin trifenilmetil lityum başlatıcısı kullanılarak anyonik polimerizasyonu ve karakterizasyonu
- Tez No: 139467
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT NUGAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
VI ÖZET METILMETAKRILAT MONOMERININ TRIFENILMETIL LİTYUM BAŞLATICISI KULLANILARAK ANYONİK POLİMERİZASYONU VE KARAKTERİZASYONU Bu çalışmada ligand destekli anyonik polimerizasyon yöntemi ile elde edilen metilmetakrilat polimerinin stiren ile blok kopolimerinin sentezlenmesine alternatif bir çözüm bulunması amaçlanmıştır. Bu doğrultuda, anyonik mekanizmadan termal initer kontrollü serbest radikal mekanizmaya geçişin ön görüldüğü transformasyon prosesi (dönüşüm prosesi) uygulanmıştır. Bu çalışma üç aşama içermektedir. Birinci aşamada trifenilmetil lityum başlatıcı olarak kullanılarak zincir sonu trifenilmetil ile fonksiyonlandınlmış metilmetakrilat polimeri sentezlenmiştir. Proton Nükleer Manyetik Rezonans (H!NMR) ve Büyüklükçe Ayırma Kromatografisi (SEC) methodlan kullanılarak sürdürülen karakterizasyon çalışmaları yaklaşık 100 %' e ulaşan verimi ve dar unimodal molkül ağırlığı dağılımları ile polimerlerin başarı ile sentezlendiğini göstermektedir. Ayrıca trifenilmetil grubunun zincir ucundaki varlığıda H'NMR tekniği kullamlarak kanıtlanmıştır ve trifenilmetil lityumun yeni ve mükemmel bir başlatıcı olduğu belirlenmiştir, ikinci aşamada ise zincir sonu trifenilmetil ile fonksiyonlandınlmış polimetilmetakrilat, oc-metilstiren lityum başlatıcı ve trifenilmetil klorür sonlandıncı kullamlarak sentezlenmeye çalışılmıştır. Fakat beklenilen sonlandırma işlemi gerçekleşmemiştir. Üçüncü aşamada zincir ucu trifenilmetille fonksiyonlandınlmış polimetilmetakrilat ile sürenin termal initer kontrollü serbest radikal mekaniması yardımıyla blok kopolimer sentezi çalışmalarım içermektedir. Bu aşamada sıcaklık, zaman, çözücü değişkenlerinin blok kopolimer sentezini nasıl etkilediğinin gözlenlemesi amaçlanmıştır. Bununla birlikte, elde edilen polimerin fraksiyonlandınlması sonrası, H!NMR ve SEC analizleri yoluyla trifenilmetil grubuyla polimetilmetakrilat zinciri arasındaki bağm 80, 90 ve 105 derecede kınlmadığı anlaşılmıştır ve stiren ile blok kopolimerizasyonunun gerçekleşmediği belirlenmiştir. Buna karşılık sadece homopolistiren oluşumu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ANIONIC POLYMERIZATION AND CHARACTERIZATION OF METHYLMETHACRYLATE INITIATED WITH TRIPHENYLMETHYL LITHIUM In this study, it was tried to find an alternative solution to the block copolymerization of methylmethacrylate and styrene after polymerizing MMA through Iigated anionic polymerization. Consequently, transformation process via anionic to thermal miter controlled free radical mechanism was performed for this purpose. This process was composed of three steps. First step is the synthesis of triphenylmethyl end functionalized PMMA through Iigated anionic mechanism by using triphenylmethyl lithium (trityl lithium) as initiator. Proton Nuclear Magnetic Resonance (H'NMR) and Size Exclusion Chromatography (SEC) results indicated that the resulting polymer could be synthesized successfully with approximately 1 00 % conversion and narrow unimodal molecular weight distribution curve. The presence of triphenylmethyl group at the chain end is easily confirmed by H1NMR technique and trityl lithium reveals as a new excellent initiator in the anionic polymerization of MMA. In the second step, triphenylmethyl end functionalized PMMA was tried to be synthesized by using a-methylstyryl lithium as initiator and triphenylmethyl chloride as terminating agent. However, expected termination process did not take place. Third step of this study was the synthesis of the block copolymerization of triphenylmethyl end functionalized macroiniter with styrene through thermal initer controlled free radical mechanism. In this step, special attention was paid to investigate the effect of the temperature, solvent and time on the polymer conversion. However, after appropriate fractionation of polymer mixtures and examination of their H1NMR and SEC analyses, it was deduced mat the bond between triphenylmethyl group and PMMA chain end did not dissociate into two radicals at 80 °C, 90 °C and 105 °C in order to initiate styrene polymerization. However, only homopolystyrene formation was observed.