Contribution of coagulation/fibrinolysis factor to the risk of cardiovascular disease: Their genetic determinants
Koagülasyon/fibrinoliz faktörlerinin, kalp ve damar hastalıklarına etkisi: Genetik etmenler
- Tez No: 139473
- Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL KIRDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
VI ÖZET KOAGULASYON/FIBRINOLIZ FAKTÖRLERİNİN, KALP VE DAMAR HASTALIKLARINA ETKİSİ: GENETİK ETMENLER Koroner anjiyografi ile belirlenmiş 115 Türk hastasında, koagülasyon Faktör VII geni polimorfizmleri ve genç yaşta ortaya çıkan koroner arter hastalığı (KAH) arasındaki ilişki analiz edildi. 41 koroner arter hastalığı olmayan birey kontrol grubunu oluşturdu. Faktör VII geninde bulunan Intron 7 tekrarlanan dizi polimorfizmi, promotör bölgedeki -323InslO polimorfizmi ve R353Q polimorfizmi tarandı. Türk toplumunda, bu tez kapsamında incelenen hasta ve kontrol gruplarında belirli bir alelin görülme sıklığında herhangi bir değişiklik gözlenmedi. Sonuç olarak, Türk toplumunda Faktör VII geni polimorfizmleri ve KAH arasında bir ilişki bulunmadığı belirlendi. Fibrinolizde çok önemli genlerden biri plasminogen aktivatör inhibitörü-1 (PAI-1) genidir. Türk popülasy onunda PAI-1 geninin promotör bölgesinde, herhangi bir nükleotid değişiminin olup olmadığını araştırmak üzere, bu bölge tek zincir konformasyon polimorfizm (single stranded conformation polymorphism: SSCP) analizi ile tarandı. Türk hastalarında, ikinci bölgeden altıncı bölgeye kadar uzanan bölgenin analizi ile bu bölgede herhangi bir dizi değişimi olmadığı belirlendi. Ancak birinci bölgede daha önce belirlenmiş olan (4G/5G) polimorfizmi gözlendi. Bilgisayar analizi ile PAI-1 promoter bölgesinde bulunan kontrol proteinlerinin bağlanma bölgeleri belirlendi. Ayrıca Faktör VII ve PAI-1 genlerinde bulunan ve aminoasit değişimine yol açan tek nükleotid polimorfizmleri (nsSNPs) biyoinformatik araçlar kullanılarak tarandı. Faktör VII genindeki dört nsSNPnin ve PAI-1 genindeki beş nsSNPnin korunmuş bölgelerde oldukları saptandı. Türk toplumunda bu tek nükleotid polimorfizmleri ile KAH arasındaki ilişirinin belirlenmesi, çalışmanın bir sonraki aşamasını oluşturması bakımından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT CONTRIBUTION OF COAGULATION/FIBRINOLYSIS FACTORS TO THE RISK OF CARDIOVASCULAR DISEASE: THEH* GENETIC DETERMINANTS The association between the coagulation factor VII gene polymorphisms and coronary artery disease (CAD) was analyzed in 115 Turkish patients with early onset documented by coronary angiography. The control group composed of 41 individuals without CAD. Polymorphisms, namely Intron 7 repeated sequence polymorphism, ~323InslO polymorphism in the promoter region and R353Q polymorphism were screened. Allele frequencies did not differ between the patients and controls, suggesting that there is no association between these three polymorphisms of Factor VII gene and coronary artery disease for the Turkish population studied in the framework of this thesis. Plasminogen activator inhibitor- 1 (PAI-1) gene is the key element of fibrinolysis. The promoter region of PAI-1 gene was screened for the presence or absence of any nucleotide change in Turkish population, using single stranded conformation polymorphism (SSCP) analysis. The screening of regions two to six could not reveal any sequence variation in the Turkish patients. However, a characterized polymorphism (4G/5G) in the PAI-1 promoter was identified in the first region. Putative regulatory binding sites within the PAI-1 promoter were also identified by using computational analysis. The Factor VII and PAI-1 genes were also screened for non-synonymous SNPs (nsSNPs) by bioinformatic tools. The four nsSNPs within the Factor VII gene and the five nsSNPs within the PAI-1 gene were found to be in the conserved region. These single nucleotide polymorphisms may be helpful in screening of polymorphisms to reveal a possible correlation between these polymorphisms and CAD in Turkish population for future studies.