Comparison of location estimation techniques of GSM phones with the simulations
GSM telefonlarının konum kestirim yöntemlerinin simülasyonlarla karşılaştırılması
  1. Tez No: 139474
  2. Yazar: GÖKHAN APAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM ŞEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
V ÖZET COMPARISON OF LOCATION-ESTIMATION TECHNIQUES OF GSM PHONES WITH THE SIMULATIONS Mobil kullanıcı sayısı her gün artıyor. Mobil kullanıcının doğru yerini tespit etme problemi iletişim sisteminde dikkat çekmeye başladı. İletişim ağında yer belirleme yöntemleri telefon operatörlerine mobil kullanıcının yerini tespit etmekte yardım eder. Değişik yer belirleme servisleri değişik doğrulukta yer belirlemesini sağlamaktadır. Sonuç olarak en iyi yer belirlemesini sağlamak amacıyla hangi yer belirleme yönteminin uygun olduğunu bulmak çok önemlidir. Bu tezle önceki teknikleri kullanarak yeni melez yer belirleme yöntemi geüştirdik. Öncelikle, mobil kullanıcıların yerini tespit etmekte kullanılan değişik yöntemler çalışıldı. Ölçümler ve bu çalışmaların karşılaştırılması gösterildi ve melez yöntem geliştirilerek diğer yöntemlerle karşılaştırıldı. Bu melez yöntem ve simülasyon sonuçları çok güzel sonuçlarla gösterildi. Bu şekilde, melez yöntem iyi doğruluk ve güvenirlilikle daha iyi yer belirleme sağlama konusunda alternatif bir yol olarak gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT COMPARISON OF LOCATION-ESTIMATION TECHNIQUES OF GSM PHONES WITH THE SIMULATIONS The number of mobile users is increasing every day. The problem of providing the accurate position of mobile users has also attracted attention in communication systems. Location estimation techniques help the operator to estimate the location of a mobile user in the network system. Different location services provide different accuracies of location estimate. Therefore it is important to find which location estimation technique is suitable for providing the best position estimation. This thesis develops a new hybrid location estimation technique using previous techniques. First of all, several techniques developed to explain positioning mobile users are studied. The measurements and comparison of these surveys are shown, and a hybrid model is presented and compared with the previous studies. This hybrid model and the results of the simulation are shown to have excellent agreement. Thus, hybrid technique can present an alternative method of providing better position estimation with good accuracy and reliability.