Web service orchestration standards
Web servis orkestrasyon standartları
  1. Tez No: 139475
  2. Yazar: ÇİĞDEM PATLAK
  3. Danışmanlar: DR. HALUK BİNGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
ÖZET WEB SERVİS ORKESTRASYON STANDARTLARI Web servisleri internet standartlarını temel alan, farklı ortamlardaki uygulamaların ortak çalışmasını sağlamak üzere tasarlanmış olan yeni bir dağıtık yazılım mimarisidir. Günümüzde web servis teknolojilerinin gelişim süreci devam etmektedir. Temel standartlar ile ilgili çalışmalar tamamlanmış olmakla birlikte, karmaşık iş gereksinimlerini karşılayacak spesifik standartların hazırlığı henüz sonlanmamıştır. Bu tezin hazırlanmasındaki başlıca hedef, web servis teknolojilerinin rolünü, standartlarını ve eksikliklerini inceleyerek, web servislerin dağıtık yazılım çözümü olma potansiyelini ortaya koymaktır. Tez çalışması web servis teknolojileri ile ilgili kapsamlı inceleme sonuçları içermektedir. Özellikle“Web Servis Orkestrasyon”alanında sayısız standart yayınlandığından, çalışmanın büyük bir bölümü bu konuyla ilgili olarak hazırlanan BPEL4WS, WSCI ve BPML gibi dilleri araştırmak ve karşılaştırmalı sonuçlar üretmek için ayrılmıştır. Web servis teknolojilerine geçiş için genel bir plan mevcut olmadığından, örnek bir fınans web servisi hazırlanarak finans servisleri açısından Web servis uygulama geliştirme olanakları araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT WEB SERVICE ORCHESTRATION STANDARDS Web services are a standards-based, loosely coupled new distributed computing architecture designed and specified to foster cross-platform program-to-program communications. Currently the Web services landscape is in an evolving state with core specifications almost mature, whereas more specific standards for complex business requirements have not been finalized. The principal goal underlying this thesis is to highlight the potential of Web service solutions as an enabling distributed computing technology by studying the role, standards and deficiencies of Web service technologies. The thesis study includes a state-of-the-art study on Web services technology and its radical changes on application innovation and development. Due to competing vendor specifications in the field of“Web Service Orchestration”, a major part of the study is devoted to taking different viewpoints on existing business process languages such as BPEL4WS, WSCI and BPML so as to produce an extensive comparative study. As a general scheme for Web service adoption does not exist, the work is concluded with a financial Web service use case to investigate the feasibility of the Web services paradigm for application development in the financial services industry.