Implementation and evaluation of a calculation tool for the analysis of conventional thermal waste treatment methods
Konvansiyonel ısı ile atık arıtımı yöntemlerinin analizine yönelik bir hesaplama aracının uygulanması ve değerlendirilmesi
- Tez No: 139491
- Danışmanlar: PROF.DR. ORHAN YENİGÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
V ÖZET KONVANSİYONEL ISI İLE ATIK ARITIMI YÖNTEMLERİNİN ANALİZİNE YÖNELİK BİR HESAPLAMA ARACININ UYGULANMASI VE DEĞERLENDİRİLMESİ Çalışmanın amacı, atıkların ısıl yöntemlerle giderilmesinde termodinamik hesap yöntemlerinin belirlenerek sistematik analizi ve bu yöntemlerin gerçek tesislerle karşılaştırarak doğruluğunun sağlanmasıdır. Atıkların ve proses parametrelerinin özellikleri ve değişimlerinin analizi, tesis işletme verilerinin analizi, proses parametrelerinin belirlenebilmesi ve kimyasal reaksiyonların sınır durumları gibi sayısal değerleri, reaktörlerdeki kütle ve enerji transferi işlemlerinin gelişimi bu çalışmanın amaçlarının kapsamındadır. Izgaralı yanma ve akışkan yataklı yakma, inceleme amacı ile seçilen konvansiyonel yanma sistemleridir. Simulasyon sonuçları gerçek tesislerle karşılaştırılmış ve sonuçların uyumlu olduğu göriilmüştür. Giren atık özellikleri bir matrix altında incelenmiştir. Atığın kalorifîk değeri 6 ile 16 MJ/kg, su içeriği ise yüzde 0 ile 80 arasında değiştirilmiştir. Çalışmada önemli olarak belirlenen proses parametreleri incelenmiştir. Bunlar, Maksimum Sıcaklık, Hesap Sıcaklığı, Yanma Havası, Gaz Ürünleri, Katı Atıklar, Toplam Giren Enerji, Net Enerji, Toplam Enerji ve Net Verimdir. Sistemden elde edilen toplam enerjinin ancak toplam giren enerji ile beraber incelenmesi gerektiği sonucuna varılmıştır. Belirli bir atık tipi için En Uygun Teknolojinin bulunmasında, tüm parametreler birlikte değerlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT IMPLEMENTATION AND EVALUATION OF A CALCULATION TOOL FOR THE ANALYSIS OF CONVENTIONAL THERMAL WASTE TREATMENT METHODS The objective of the study is the systematic analysis of assessment of thermal treatment of wastes by thermodynamical calculations verified by comparison with data from actual incinerators. This objective includes specification and variation of wastes and process parameters, analysis of plant operational data, development of rules for the setup of process parameters and their numerical values like the boundary conditions for chemical reactions, operational conditions of reactors involved, extend of mass- and energy transfer processes in the reactors. Grate firing and fluidized bed incineration systems are the two conventional incineration systems chosen. The results of the simulation for grate firing and fluidized bed incineration are compared to the measured results from actual plants. Input waste characteristics are evaluated under a matrix. Calorific value of the waste is changed from 6 to 16 MJ/kg and the water content from 0 to 80 per cent. In the study, only a selected set of important process parameter results are discussed as; Maximum Temperature, Calculation Temperature, Combustion Air, Gas Products, Solid Products, Total Input, Net Energy, Total Energy and Net Efficiency. It is concluded that the total energy from a system is only significant taking into consideration the total input of energy to the system. In order to find the Best Available Technology (BAT) for a certain waste stream, all these parameters should be evaluated.