The Design of optimum system-based component test plans for systems with changing operating conditions
Değişken koşullarda çalışan dizgeler için dizge tabanlı en iyi bileşen denemelerinin tasarlanması
  1. Tez No: 139490
  2. Yazar: ORHAN FEYZİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KUBAN ALTINEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 244
Özet
vıı ÖZET DEĞİŞKEN KOŞULLARDA ÇALIŞAN DİZGELER İÇİN DİZGE TABANLI EN İYİ BİLEŞEN DENEMELERİNİN TASARLANMASI Bir dizgeyi bütün olarak denemek çoğu zaman ya çok yüksek maliyetlidir ya da olanaksızdır. Böyle bir durumda sadece bileşenleri deneyip elde edilen bilgi ile dizge güvenilirliği hakkında çıkarımda bulunmak daha yararlı olabilir. Bunun bir yolu bileşen denemelerini, hem alıcı ve üretici hatalarının belli bir üst sınırı aşmamasını, hem de dizgenin istenen güvenilirlik düzeyini sağlayan biçimde tasarlamaktır. Ayrıca, tasarlanan denemenin maliyeti enküçük olmalıdır. Güvenilirlik yazınında bu yaklaşımı kullanan yöntem dizge tabanlı bileşen denemeleri tasarımı olarak adlandırılır. Özünde yaklaşım, her bileşeni değişimli biçimde belli bir süre denemeyi ve dizgeyi gözlemlenen toplanı bozulma sayısına göre kabul veya reddetmeyi gerektirir. Pek çok çözüm yöntemi önerilmesine rağmen, konuyla ilgili hemen hemen bütün çalışmalarda dizgenin değişmeyen koşullar altında çalıştığı varsayılmıştır. Bu varsayım kısıtlayıcıdır, çünkü gerçekte dizge, bileşenlerinin aşınmasını etkileyen çalışma koşulla rında işler. Bu tezde varolan çalışmalar, değişik dizge yapıları için değişken çalışma koşullarının etkisini de kapsayacak biçimde genişletilmektedir. Elde edilen matematik sel model, bileşenlerin üstel yaşam süreleri olduğunu varsayan tek parametreli bir yan sonsuz doğrusal programlama modelidir. Modelin çözümü için önerilen yordam sütun üretme yaklaşımıyla kesen düzlemler bulmakta ve bunları kullanarak olurlu çözüm kümesi küçültmektedir. Sürekli yinelenen bu adımlar eniyi olurlu çözüme yakınsamayı sağlar. Sütunların üretilmesi, modelin içinde yer alan ve gerçekçi dizgeler için içbükey olmayan, iki alt eniyileme probleminin çözülmesini gerektirir. Söz konusu tezde bu amaçla doğrusal, dışbükey, içbükey ve içbükey-fark (d. a, difference of convex func tions) programlama kuramından sonuçlan kullanan özgün yöntemler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT THE DESIGN OF OPTIMUM SYSTEM-BASED COMPONENT TEST PLANS FOR SYSTEMS WITH CHANGING OPERATING CONDITIONS In many cases, it is impossible or economically infeasible to test the whole system. It can be then more beneficial to test components individually and to make inferences about the system reliability based on the obtained information. Hence, there is an apparent necessity for a system acceptance procedure which can take advantage of the component tests and guarantee designated thresholds on producer and consumer risks. Such a procedure is known as the system based component testing in the reliability literature. Basically, the method suggests testing each component with replacement in a given amount of time and accepting or rejecting the system based on the total number of observed failures. Several methods have been proposed to compute the test times which minimize the total test cost and ensure the desired system reliability levels. However, in almost all relevant works, the system is assumed to function under steady operating conditions. This is a rather restricting assumption since in reality, systems usually work under different operating conditions which affect considerably the component abrasion. In this work we extend the available literature by considering the effect of changing operating conditions for different system structures. Exponential life time is assumed for components through the thesis. Several methods have been developed based on the existence and lacking of a priori informa tion on component failure rates. The subproblcnis arising from the developed main semi-infinite linear programming model are solved to optimality by using techniques ranging from linear programming, convex nonlinear programming, d.c. programming to factorable programming. We also present various comments based on numerical examples and perspectives for future research directions.