Bazı modüllerin primer ve sekonder temsilleri
Primary and secondary representation for some modules
  1. Tez No: 139502
  2. Yazar: EROL İMAMOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL HAKKI DENİZLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET BAZI MODÜLLERİN PRIMER VE SEKONDER TEMSİLLERİ İMAMOĞLU, Erol Yüksek Lisans Tezi, Matematik Anabilim Dalı Tez Danışmanı: Yrd. Doç. Dr. İ. Hakkı DENİZLER Eylül 2003, 54 sayfa Bu çalışmayı genel olarak üç bölüme ayırabiliriz. Birinci bölümde konuyla ilgili bazı temel tanım ve teoremlere yer verdik. İkinci ve üçüncü bölümde birimli ve değişmeli halkalar üzerinde tanımlı modüllerin primer ve sekonder ayrışımları açısında sınıflandırdık. Noetherian modüllerin primer, Artinian modüllerin ise sekonder ayrışıma sahip olup bunların, sırasıyla primer ve sekonder temsillere sahip olduklarını gördük. Bununla birlikte, bahsedilen modüllerin dışında primer veya sekonder temsile sahip başka modüllerin varlığı merak konusudur. Anahtar Kelime: Primer ve Sekonder temsil
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PRIMARY AND SECONDARY REPRESENTATION FOR SOME MODULES. İMAMO?LU, Erol MSc, Mathematics Supervisor: Asst. Pro£ Dr. İ. Hakkı DENİZLER September 2003, 54 pages This study can be considered in three chapters. In first chapter some definitions and some well-known theorems and results related to topic has been given. Second and third chapters of the thesis devoted to classification of the R- modules in view of having primary or secondary representation, where R stands for unitary and commutative ring. It has been provided that any Noetherian R- submodule has primary representation and that the Artinian one secondary representation.