An Empirical study of purchasing power parity the Turkish case
  1. Tez No: 13952
  2. Yazar: ZEYNEP ÖNDER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. KÜRŞAT AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET SATIN ALMA GÜCÜ PARİTESİ AMPİRİK ÇALIŞMASI TÜRKİYE ÖRNE?İ ÖNDER, Zeynep MBA Temmuz, 1987 Bu çalışmanın amacı, satın alma gücü paritesi teorisinin Türk karaborsa ve resmi döviz pazarlarında geçerliliğini test etmektir. Satın alma gücü paritesi teorisinin etkin piyasalar, mutlak ve göreli yaklaşımları, regrasyon analizi kullanılarak, ocak 1981 ile Kasım 1986 periodu için, Türk lirası/Amerikan Doları ve Türk Lirası /Alman Markı dövizleri ve toptan eşya ve tüketici fiyat indeksleri ile test edilmiştir. Satın alma gücü paritesinin mutlak ve göreli yaklaşımınin, Türk döviz pazarları için geçerli olmadıği bulunmuştur. Bununla beraber, etkin piyasalar yaklaşımı yönünden, resmi borsa için sonuçların karışık olmasına rağmen, karaborsa verimli bulunmuştur. Resmi borsa sonuçlarının karışık çıkmasının nedeni ise, hükümetin borsaya yaptığı müdahalelere bağlanmıştır. Başlangıç sayf alarınin sayısı : 13 Sayfa sayısı : 128 vKaynak sayısı Tablo sayısı Şekil sayısı 164 23 7 Anahtar sözcükler Döviz kuru, Satın alma gücü paritesi, mutlak yaklaşım, göreli yaklaşım, etkin piyasalar hipotezi. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AN EMPIRICAL STUDY OF PURCHASING POWER PARITY THE TURKISH CASE ÖNDER, Zeynep Master of Business Administration July, 1987 This study aims at testing the validity of the purchasing power parity theory for the Turkish foreign exchange markets, black and official. The efficient market hypothesis, absolute and relative versions of purchasing power parity theory are tested with regression analysis for the period January 1981 and November 1986, using T.L./U.S. Dollar and T.L./D.M. as foreign exchange rates and wholesale price index and consumer price index as measures of price levels. The absolute and relative versions of the purchasing power parity theory are not supported by the study's findings. However, in terms of efficient market hypothesis, although the results for the official market are mixed, evidence suggests that the black market is relatively efficient. The mixed results obtained for the official market can be attributed to the government intervention to the market. XllNumber of preliminary pages Number of pages Number of references Number of tables Number of figures 13 128 164 23 7 Key words Foreign exchange rates, purchasing power parity, PPP, absolute version, relative version, efficient market hypothesis. IV