Satınalma gücü paritesi teorisi ve Türkiye üzerine bir uygulama: 1980-1998
Purchasing power parity theory and an application for Turkey: 1980-1998
- Tez No: 89854
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ SATINALMA GÜCÜ PARİTESî TEORİSİ VE TÜRKİYE ÜZERİNE BİR UYGULAMA: 1980-1998 Sema ÇINAR Danışmanı: Doç. Dr. Erol ÇAKMAK 1999, Sayfa: 74 Jüri: Doç. Dr. Erol ÇAKMAK Jüri:., Jüri: Bu çalışmanın başlıca amacı, Satınâlma Gücü Parkesi (SGP) Teorisinin teorik ve ampirik açılardan incelenmesi ve bu amaçla Türk Lirası üzerine bir test yapılmasıdır. SGP teorisi, bir döviz kuru belirleme teorisi veya uzun dönemli bir denge ilişkisi olarak sadece gelişmiş ülkeler için değil aynı zamanda, özellikle 1980'lerden sonra serbest dalgalı kur sistemine sahip olan gelişmekte olan ülkeler için de hayati önem taşır. Bu çalışma üç bölümden oluşur, tik bölümde, SGP kavramının teorik çerçevesi, konu ile ilgili literatürdeki öncü çalışmalar ışığı altında çizilmiştir, ikinci bölüm ise, hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkeler üzerine SGP teorisinin ampirik çalışmalarının geniş bir literatür araştirmasını içerir. Üçüncü bölüm 1980-1998 dönemlerinde Türkiye için SGP teorisinin ampirik incelenmesine ayrılmıştır. SGP teorisinin hem mutlak hem de nispi versiyonu, ABD Dolan ve Alman Markının Türk Lirası ile döviz kuru için incelenmiştir. Bütün serilerin zaman serileri analizi durağanlık testleri ile yapılmıştır. Bu serilerin birinci farkları alındığında durağan oldukları gözlenmiştir. SGP teorisinin mutlak versiyonu, reel döviz kuru çatısı altında değişkenlerin durağanlıklarına bakılarak test edilmiştir. Mutlak versiyon için ikinci bir model de, Engle- Granger eş-bütünleşme tekniği ile test edilmiştir. Son olarak SGP'nin nispi versiyonu, otoregresif regresyon modeli ile test edilmiştir. Söz konusu dönemde Türkiye için, SGP'nin nispi versiyonunu destekleyici bazı bulgular varken, mutlak SGP için yoktur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS PURCHASING POWER PARITY THEORY AND AN APPLICATION FOR TURKEY: 1980-1998 Sema ÇINAR Advisor: Assoc Prof. Dr. Erol ÇAKMAK 1999, Pages: 74 Jury: Assoc Prof. Dr. Erol ÇAKMAK Jury: Jury: The main purpose of this study is to discuss the theory of Purchasing Power Parity (???) in respect to both theoretical and empirical standpoint and to test it for Turkish currency. Being either an exchange rate determination theory or a long-term equilibrium relationship the theory of PPP has a vital importance for not only developed countries but also developing ones which have a free floating exchange rates experience, especially after 1980's. The study consists of three sections. In the first section, a thorough analysis of the theoretical aspects of the PPP concept is carried out in the light of pioneering readings in the relevant literature. The second section includes a comprehensive literature survey on the empirical workings of PPP theory, on both, developed and developing countries. The third section is allocated to the empirical study of PPP theory for Turkey for the period of 1980 and 1998. Both absolute and relative versions of PPP theory are analyzed with monthly data for the US Dollars and German Mark exchange rate of Turkish Lira. Time series properties of all relevant variables are studied with stationary tests. It is seen that all series become stationary when the first differences are taken. Absolute version of PPP theory is tested within the framework of reel effective exchange rate by seeking stationary of the variables. Another absolute version model is tested with Engle-Granger cointegration technique. Finally a relative version of PPP is tested with autoregresive regression technique. The results for absolute version give no empirical support to the theory of PPP while there is some support for the relative version for Turkey for the relevant period.