Relevant financial reporting in the age of price level changes:the case of a jordanian plastics company
  1. Tez No: 13951
  2. Yazar: HANI OMARİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ERKUT GÖKTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
ÖZET FÎYAT DÜZEYİ DE?İŞİKLİKLERİ ÇA?INDA GERÇEKÇİ VE UYGUN FİNANSAL RAPORLAMA: BİR ÜRDÜN PLASTİK ŞİRKETİ ÖRNE?İ OMARI, HANI EYLÜL, 1987 Bu tez, enflasyonun klasik muhasebeye getirdiği güçlüklerden bir tanesini çözümlemek amacıyla tasarlanmıştır. Çalışmada, tarihsel maliyet ilkesine dayanılarak hazırlanmış mali tabloların fiyat düzeyindeki değişiklikleri yansıtacak şekilde nasıl düzeltilebileceği gösterilmiştir. Tezde önce fiyat düzeyi muhasebesinin teorik çatısı verilmiş ve daha sonra, alternatif fiyat düzeyi muhasebesi yöntemlerinin iyi yanları ve sakıncaları anlatılmıştır. Bundan sonra, genel ve özel endeksler tanımlanmış ve finansal tabloların genel fiyat düzeyi endeksleri kullanılarak düzeltilmesinde izlenecek prosedür açıklan mıştır. Çalışmanın son bölümünde, genel fiyat düzeyi düzeltmesi Ürdün'deki plastik eşya üreten bir şirkete örnek olay olarak uygulanmış ve“gelir”in genel fiyat düzeyi değişikliklerinden nasıl etkilendiği açıklanmıştır..IV-
Özet (Çeviri)
ABSTRACT RELEVANT FINANCIAL REPORTING IN THE AGE OF PRICE LEVEL CHANGES: THE CASE OF A JORDANIAN PLASTICS COMPANY OMARI, HANI MASTER OF BUSINESS ADMINISTRATION SEPTEMBER, 1987 This thesis is designed to meet one aspect of inflation's challenge to conventional accounting. It is, the explanation of how to adjust historical cost financial statements in order to reflect the impact of price changes. The study starts by laying the theoretical framework of price level accounting, and the alternative methods of price level accounting, including advantages and disadvantages of each method. General and specific indexes are described. Then, the procedures for preparing general price level adjusted financial statements are explained. In the last part of the study, the general price level adjustment is applied to a case study (A Jordanian Plastics Company), and an explanation is made of how the“income”is affected by a change in the general price level. -Ill-