Sorgum silaj kalitesi üzerine hasat dönemi, laktik asit bakteri inokulantı ve açım sürelerinin etkisi
The effect of harvesting stages, lactic acid bacterial inoculant and opening period on sorghum silage quality
  1. Tez No: 139548
  2. Yazar: MEHTAP GÜNEY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FARUK KURBAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada, süt olum (SO) ve hamur olum (HO) olmak üzere iki farklı olgunluk dönemi hasat edilen sorgum (S) hasılına, silaj katkı maddesi olarak laktik asit bakteri inokulantının 0.5mg/kg (S+Dl) ve lmg/kg (S+D2) dozları ilave edilerek silaj kaliteleri araştırılmıştır. Mikrobiyal katkı maddesi olarak yapısında laktik asit bakterileri (Lactobacillus plantarum + Enterococcus faecium) içeren PIONEER®- 1 132 adlı ürün kullanılmıştır. Bitki materyalleri her iki biçim döneminde kontrol ve katkı maddesi grupları olmak üzere altı deneme grubuna bölünmüşlerdir. lL'lik cam kavanozlarda silolanan silajlar, fermantasyonun 5, 10, 15, 21, 31, 56. günlerinde her gruptan 3'er kavanoz olmak üzere toplam 108 adet açılarak silaj kaliteleri ve ham besin madde analizleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the silage quality of sorghum (S) crop which is harvested in two different maturity period; milk stage (MS) and dough stage (DS), with lactic acid bacterial inoculant addition in doses of 0.5 mg/kg (S+Dl) and 1 mg/kg (S+D2) as silage additives was investigated. PIONEER® - 1 132 Lactobacillus plantarum + Enterococcus faecium containing products were used as microbial additives. Plant materials were divided into six experiment groups as control and microbial additive groups in two harvest stages. Plants ensilaged in 1 litter jars were opened on the 5, 10, 15, 21, 31, 56 th days of fermentation and determined silage quality and crude nutrition matter analysis. Average silage pH values of milk and dough stage were measured as 3.71 in group S, 3.64 in group S+Dl and 3.60 in group S+D2.